حماسه‌آفريني يك خلبان اخراجي
يادكردي از شهيد غفور جدي اردبيلي
اوايل انقلاب دستور تسويه خلبان جدي از نيروي هوايي صادر شده بود، حتي برخي به او توصيه مي‌كردند به خارج از كشور برو، اما وقتي صدام به ايران حمله كرد، خود جدي داوطلبانه درخواست بازگشت به خدمت ارائه داد و در پاسخ به منتقدانش گفت «اين همه هزينه در زمان صلح براي تفريح ما خرج نشده، ما براي چنين روزهايي تربيت شده‌ايم.»
عاشقانه بودن کتاب به دل جوانان می‌نشيند
«جوان» در گفت‌وگو با دختر شهيد ابراهيمی دلايل موفقيت «دختر شينا» را بررسی می‌كند
«دختر شينا» يكي از نمونه‌هاي موفق خاطره‌نگاري در حوزه ادبيات دفاع مقدس است. كتابي محبوب و دوست‌داشتني كه پس از گذشت هفت سال از اولين چاپش همچنان مردم دوستش دارند و آن را مي‌خرند.
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی درگذشت بانوی جانباز «حاجیه خانم عصمت گرجیان» مادر گرامی «شهیدان معزز سعید، سهیلا و فروزان افرا» را تسلیت گفت.
تیم فوتبال اسرا بعثی‌ها را 6 تایی کرد
خاطره فوتبال در اسارت در گفت‌وگوی «جوان» با امیر حسین یاسینی
بعضی از خاطرات جنگ آن‌قدر شیرین و جالب هستند که می‌توانند موضوع ساخت فیلم‌های سینمایی یا کتاب‌های جذاب و پرمخاطب قرار گیرند.
در هفتمین نشست تخصصی »چهل شاهد» گفتمان انقلاب اسلامی و ادبیات داستانی بررسی می شود.
پا به پای همسرم جنگیدم و ایستادم
گفت‌وگوی «جوان» با همسر ورزشکار شهید پهلوان علی ملامهدی
شهید علی ملامهدی در رشته‌های کشتی و کشتی کچ صاحب عنوان قهرمانی بود. با آن روحیه لوطی‌مسلکش زمانی در جنوب شهر تهران اسم و رسمی برای خودش داشت و کسی جرئت نمی‌کرد از ترس او نگاه چپ به نامحرم بیندازند.
باباي قهرمان من
اولین شهید مدافع حرم ایل قشقایی کيست؟
شهید مهرداد قاجاری، از ایل قشقایی، طایفه دره‌شوری و اهل شهر خومه‌زار از توابع شهرستان نورآباد ممسنی از استان فارس، 14 دی در دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بعد از اذان مغرب و عشا بر اثر اصابت تركش خمپاره به ناحيه سر، سينه و پا در حلب سوريه به شهادت رسيد.
پدرم را به جرم انقلابی بودن شهید کردند
گفت‌وگوی «جوان» با فرزند شهید ترور حجت‌الاسلام مصطفی حجتی
هر بار که اتفاق مهمی برای کشورمان در سطح بین‌المللی می‌افتد، آنان که پست‌ترین موضع‌گیری‌ها را بیان می‌کنند، منافقین هستند.
پسرم را با دست‌های خودم كفن كردم
گزارش «جوان» از حضور در خانه شهيد سيدمحسن موسوي و گفت‌وگو با خانواده‌اش
وقتی جلوتر رفتم یک پرنده از بین دست‌هایم پر زد و رفت. وقتی خوابم را برای پدرش تعریف کردم تعبیر زیبايی کرد و گفت قطعاً فرزندی که خداوند به ما عطا می‌کند پسر است و باید خیلی حواست را جمع کنی و مراقب این فرزند باشی.
معنويت در جبهه همه کمبودها را جبران می‌کرد
جانباز سيدجمال موسوي‌نژاد در گفت‌وگو با «جوان» از خاطرات جبهه می‌گوید
سيدجمال موسوي‌نژاد از آن دست نوجوانان رزمنده‌ای بود که هنوز یادگاری‌های زمان جنگ را با خود دارد ولی هیچ‌گاه از شدت درد یا رنج آن یادگاری‌ها خم به ابرو نمی‌آورد.
کشورهای خارجی به عراق در این جنگ ازنظر نیروی انسانی کمک می‌کردند و این کشور 85 تا 95 میلیارد دلار وام یا کمک بلاعوض دریافت کرد.
امام جمعه‌ اهل‌سنتي كه فرزندش در سوریه مدافع حرم بود
رهبر انقلاب باید برای همه ما الگو باشد و ما باید تنها به ایشان اقتدا کنیم چرا که آقا برای ما یک اسوه حسنه است که عدم توجه به رهنمودهایشان موجب خسران خواهد شد.
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران اجرای طرح‌های اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران را در راستای ایجاد اشتغال برای ایثارگران دانست و گفت: افتتاح طرح‌های دامداری و کشاورزی در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی کشور انجام می‌شود.
«شکارچی تانک» متواضع‌ترين فرمانده جنگ بود
خاطراتی از شهید محمد زهرابی به مناسبت سالروز تفحص پیکرش
ما می‌خواهیم خلاف جهت رودخانه دزفول شنا کنیم. این پیام را به گوش دیگر دوستان و همشهریان نیز برسانید. شهید زهرابي بعد از گرفتن این پیام گروهی از دوستانش را جهت مبارزه با رژیم ساماندهی می‌کند.
با شهادت دنبال اسم و رسم نمی‌گشت
گفت‌وگوی «جوان» با پدر و همسر سردار شهید مدافع حرم مهدی قره‌محمدی
شهدا در مکتب امام حسین(ع) چگونه زیستن، چگونه رفتن و سربازی برای سالار شهیدان را به ما آموختند. آنها از حماسه عاشورا درس آزادگی، ایثار و عدم سازش با دشمن آموختند و هر کس تفکری غیر از این در مورد حماسه امام حسین(ع) دارد شایستگی عهده‌دار شدن مسئولیت در نظام اسلامی را ندارد.