صفحه اقتصاد
انفعال وزارت نفت در حالی نگرانی‌ها را برای حفظ بازار‌های نفتی تشدید کرده است که اگر این وزارتخانه به هشدار‌های دو سال گذشته کارشناسان توجه می‌کرد، وضعیت امروز متفاوت‌تر از شکل کنونی بود.
بررسی مشکلات ساختاری و مدیریتی «اقتصاد» در گفت‌وگوی «جوان آنلاین» با حجت‌الله عبدالملکی
چند هزار واردکننده در کشور داریم که این‌ها بین دستگاه‌های اجرایی دولتی تقسیم شده‌اند و نظارت و مدیریت آن‌ها نیز کار خیلی سختی نیست. اما متأسفانه با قصوری که از سوی مسئولان در این زمینه صورت گرفته، بازار با مشکلاتی رو به رو شده است و حالا به همت ویژه مسئولان نیاز دارد تا شرایط فعلی کنترل شود
فعالان بازار: اسامی دریافت‌کنندگان وام ارزی را اعلام کنید
در پی انتشار نامه وزیر صنعت به سرپرست وزارت اقتصاد مبنی بر «نحوه تسویه بدهی ارزی واحد‌های تولیدی» و اینکه اصل بدهی این واحد‌ها با نرخ روز گشایش اعتبار محاسبه و تقسیط شود، فعالان بخش تولید با تأکید بر اینکه تمام تولیدکنندگان امکان استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی را در این سال‌ها نداشته‌اند؛ خواستار شفافیت و اعلام اسامی دریافت‌کنندگان این تسهیلات شدند.
کاهش شدید حجم تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی در کنار جهش قیمت مسکن سبب شده تا تسهیلات بانکی خرید مسکن تأثیری در قدرت خرید مسکن خانوار‌ها نداشته باشد.
سفیر جدید کره در تهران:
وزیر نفت با بیان اینکه "کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک از نظر حقوقی حق تصمیم‌گیری ندارد"، گفت: بدون لحظه‌ای تردید، بی‌گمان من هر تصمیمی را که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم. بدون لحظه‌ای تردید. وتو به این معناست که آن تصمیم قانونی نیست.
رویترز به نقل از یک منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شود اعلام کرد زنگنه در اجلاس اوپک الجزیره که آخر این ماه برگزار می‌شود، شرکت نمی‌کند.
شاید اندیشیدن به شهر هوشمند و مفاهیم آن برای بسیاری دور از ذهن به نظر برسد، اما واقعیت آن است که دستیابی به اهداف آن دیگر دور از دسترس نیست. با پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر در حوزه اینترنت اشیا و پروتکل‌های مربوط به شهرهای هوشمند حاصل شده است،
زمانی که در اینترنت در حال جستجو هستید قطعا برای تان پیش آمده که با باز کردن یک سایت پنجره هایی حاوی آگهی های اینترنتی هم برایتان باز می شود، به این پنجره ها پاپ آپ یا بالاپر گفته میشود. در واقع پاپ آپها که در برخی وبسایت ها به صورت پنجره ای جداگانه باز می شوند، حاوی تبلیغات وب سایت یا تبلیغ نوعی محصول هستند.
سود مصوب شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت برای سال مالی ۹۶، تا به امروز ۳۸ هزار و ۲۹۲ میلیارد ریال بوده است.
در شرایطی که برخی نمایندگان مجلس شورای‌اسلامی به‌دنبال لغو ممنوعیت ثبت‌سفارش و واردات خودرو هستند، همتای آنها در کمیسیون صنایع و معادن مجلس این موضوع را منتفی می‌داند.
یادداشت دکتر سید امیر سیاح
طی یکی دو ماه اخیر، دولت برای عرضه فولاد در بورس کالا سقف قیمت نسبتاً پایینی تعیین کرده بود و در نتیجه تقاضا برای فولاد ارزان، به شدت بالا رفت و فساد در دستیابی به اختلاف قیمت کارخانه و بازار، بیداد می کرد چراکه در بازاری خارج از کنترل دولت، فولاد بانرخی بسیار گرانتر به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسید.
مرتضی مصطفوی /کارشناس حوزه خودرو
در دو سال اخیر صنعت خودروی کشور با فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه بوده به طوری که شرایط ایجاد شده خودرو را از یک کالای مصرفی به کالای سرمایه‌ای تبدیل کرده‌است و طی چند ماه اخیر افزایش قیمت سبب هجوم بخش قابل‌توجهی از نقدینگی جامعه به بازار خودرو شده‌است.
گزارش «جوان» از آثار و تبعات تصمیمات ارزی دولت و طمع صادرکنندگان
از زمانی که سیاست‌های غلط ارزی دولت عملیاتی شده‌است، صادرکنندگان به انحای مختلف در تلاشند تا مانع ورود ارز‌های صادراتی خود به سامانه نیما شوند و همه و یا بخشی از ارز‌های خود را با قیمت ارز بازار سیاه عرضه کنند.