نگاهی به داشته‌های کتاب تحسین‌شده «عباس دست‌طلا»
کار عباس دست‌طلا در جبهه به آنجا می‌رسد که به تعمیر انواع توپ‌های جنگی می‌پردازد. فنی‌کار قابلی است و چون از قوانین مکانیکی سررشته دارد، دم و دستگاه توپ‌ها را هم با کمی ور رفتن بلد می‌شود و آن‌ها را تعمیر می‌کند.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج حبیب بن مظاهر در گفت‌وگو با «جوان»:
گزارش خبرنگار «جوان» از زیارت گلزار شهدای بهشت معصومه (س)
نگاهم را متوجه خودش کرده است. زنی که سعی می‌کند با چادرش جلوی وزش باد و خاموش شدن شمع‌ها را بگیرد. مادر شهید نبود، اما همه تلاشش را کرد تا برای شهید هلال حسین مادری کند.
گفت‌وگوی «جوان» با همرزم اولین فرمانده شهید لشکر زینبیون «زینت‌علی جعفری»
نوبت به شهید زینت رسید که برود. در آغوش گرفتمش. زینت گفت: علی‌آقا فکر می‌کنید من به اتکای این تجهیزات و مهمات به میدان نبرد می‌روم؟ نه، امید من به صاحب‌الزمان (عج) است. ما برای ایشان می‌جنگیم و ایشان ما را تنها نمی‌گذارد.
آزادی هویزه یک قدم رزمندگان را به آزادسازی خرمشهر نزدیک کرد. حدود دو هفته بعد خرمشهر سرافراز با رشادت‌های رزمندگان برای همیشه از دست دشمن اشغالگر آزاد شد.
گزارش خبرنگار «جوان» از حضور در منزل شهیدان قربانی
یک روز همسر شهیدی از من پرسید داغ فرزند سخت‌تر است یا همسر؟ من به او گفتم اولاد جگر آدم را می‌سوزاند، ولی با رفتن همسر، آدم پشتش خالی می‌شود. جایی می‌خواهد برود تنها می‌شود. وقتی حاج‌آقا بود به همراه هم خیلی صله ارحام می‌کردیم.
گفت‌وگوی «جوان» با جانباز عبدالمجید منشی‌زاده برادر ۲ به علاوه ۱ شهید
همه مادرمان را به عنوان مادر سه شهید می‌شناختند و ارج و قرب زیادی برای ایشان قائل بودند. سال‌ها پیش وقتی می‌خواستند قبور شهدا را بازسازی کنند، مادر از ما خواست تا مزار بین حمیدرضا و محمدرضا را برای او آماده کنیم. ابتدا مخالفت کردیم، اما مادر گفت: می‌خواهم وقتی فوت کردم کنار شهدا باشم.
پیکر بانو فاطمه جلیلی مادر شهیدان علی و حاج حسن طهرانی مقدم صبح امروز با حضور خانواده شهید طهرانی مقدم تشییع و برای خاکسپاری به حرم حضرت عبدالعظیم (ع) منتقل شد.
گفت‌وگوی «جوان» با همسر شهید سید باقر موسوی که ۲ ماه در اسارت داعش شکنجه می‌شد
همسرم دو ماه اسیر بود. سه روز شکنجه شدید روحی و جسمی شده بود. کلاً پوست تنش را کنده بودند. آنطور که یکی از بستگان پرسیده بود، داعش او را از سقف با پا آویزان کرده و اعضای بدنش را بریده بود. بعد سرش را می‌برند و زنده زنده پوستش را می‌کنند. استخوان سوخته‌اش را بعد سه سال برای ما آوردند.
مقاومت شهید حسین قجه‌ای نجات‌بخش خرمشهر
همه رزمندگان گردان سلمان به همراه فرمانده‌شان در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۱ به شهادت رسیده بودند. فرمانده کشتی‌گیر بدون صورت در حالت سجده شهید شده بود. وقتی سایر رزمندگان دفترچه آبی شهید قجه‌ای را باز کردند در ابتدایش این سه جمله را نوشته بود: «پایه‌های اسلام چیست؟ چگونه می‌توان زیست؟ شهادت چیست؟»
۴