بانی روزه‌های کامل ملیکا شد
گفت‌وگو با همسر شهید مدافع حرم مصطفی عارفی
امیرعلی، یک شب خیلی بهانه بابایش را می‌گرفت؛ تا نیمه‌شب در آغوشم بود و گریه می‌کرد. چند ساعتی که گذشت، بهانه‌گیری‌اش شکل دیگری به خود گرفت و با التماس می‌گفت «بریم بابا!». به آقا مصطفی گفتم «من نمی‌دانم! خودت بچه را آرام کن.». چند لحظه بعد، بچه آرام شد و خوابید. صبح که بیدار شد، مي گفت «بابا آمد، رفت.»
حماسه‌آفريني يك خلبان اخراجي
يادكردي از شهيد غفور جدي اردبيلي
اوايل انقلاب دستور تسويه خلبان جدي از نيروي هوايي صادر شده بود، حتي برخي به او توصيه مي‌كردند به خارج از كشور برو، اما وقتي صدام به ايران حمله كرد، خود جدي داوطلبانه درخواست بازگشت به خدمت ارائه داد و در پاسخ به منتقدانش گفت «اين همه هزينه در زمان صلح براي تفريح ما خرج نشده، ما براي چنين روزهايي تربيت شده‌ايم.»
عاشقانه بودن کتاب به دل جوانان می‌نشيند
«جوان» در گفت‌وگو با دختر شهيد ابراهيمی دلايل موفقيت «دختر شينا» را بررسی می‌كند
«دختر شينا» يكي از نمونه‌هاي موفق خاطره‌نگاري در حوزه ادبيات دفاع مقدس است. كتابي محبوب و دوست‌داشتني كه پس از گذشت هفت سال از اولين چاپش همچنان مردم دوستش دارند و آن را مي‌خرند.
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی درگذشت بانوی جانباز «حاجیه خانم عصمت گرجیان» مادر گرامی «شهیدان معزز سعید، سهیلا و فروزان افرا» را تسلیت گفت.
تیم فوتبال اسرا بعثی‌ها را 6 تایی کرد
خاطره فوتبال در اسارت در گفت‌وگوی «جوان» با امیر حسین یاسینی
بعضی از خاطرات جنگ آن‌قدر شیرین و جالب هستند که می‌توانند موضوع ساخت فیلم‌های سینمایی یا کتاب‌های جذاب و پرمخاطب قرار گیرند.
در هفتمین نشست تخصصی »چهل شاهد» گفتمان انقلاب اسلامی و ادبیات داستانی بررسی می شود.
پا به پای همسرم جنگیدم و ایستادم
گفت‌وگوی «جوان» با همسر ورزشکار شهید پهلوان علی ملامهدی
شهید علی ملامهدی در رشته‌های کشتی و کشتی کچ صاحب عنوان قهرمانی بود. با آن روحیه لوطی‌مسلکش زمانی در جنوب شهر تهران اسم و رسمی برای خودش داشت و کسی جرئت نمی‌کرد از ترس او نگاه چپ به نامحرم بیندازند.
باباي قهرمان من
اولین شهید مدافع حرم ایل قشقایی کيست؟
شهید مهرداد قاجاری، از ایل قشقایی، طایفه دره‌شوری و اهل شهر خومه‌زار از توابع شهرستان نورآباد ممسنی از استان فارس، 14 دی در دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بعد از اذان مغرب و عشا بر اثر اصابت تركش خمپاره به ناحيه سر، سينه و پا در حلب سوريه به شهادت رسيد.
پدرم را به جرم انقلابی بودن شهید کردند
گفت‌وگوی «جوان» با فرزند شهید ترور حجت‌الاسلام مصطفی حجتی
هر بار که اتفاق مهمی برای کشورمان در سطح بین‌المللی می‌افتد، آنان که پست‌ترین موضع‌گیری‌ها را بیان می‌کنند، منافقین هستند.
پسرم را با دست‌های خودم كفن كردم
گزارش «جوان» از حضور در خانه شهيد سيدمحسن موسوي و گفت‌وگو با خانواده‌اش
وقتی جلوتر رفتم یک پرنده از بین دست‌هایم پر زد و رفت. وقتی خوابم را برای پدرش تعریف کردم تعبیر زیبايی کرد و گفت قطعاً فرزندی که خداوند به ما عطا می‌کند پسر است و باید خیلی حواست را جمع کنی و مراقب این فرزند باشی.
۸