شهید مریم فرهانیان از زنان مقاوم آبادانی بود که در شرایط سخت جنگ تحمیلی در این شهر مرزی ماند و با امدادگری و کمک به رزمندگان، دین خود را به شهر و کشورش ادا کرد.
خاطره‌ای از ناجی آبادان
امیر سرتیپ منوچهر کهتری به ناجی آبادان مشهور است. وی که در شروع جنگ فرمانده گردان ۱۵۳ از تیپ ۲ قوچان بود، از همان اولین روز‌های تهاجم بعثی‌ها، به آبادان و خرمشهر رفت و یک سال بعد نیز در عملیات ثامن‌الائمه حضور داشت.
ادوارد خاچاتوریان، رایزن فرهنگی سفارت ارمنستان در ایران ضمن بازدید از موزه و پاناروما مقاومت و ابراز خرسندی از دعوت صورت پذیرفته، این مجموعه را حیرت انگیز و بسیار تاثیر گذار دانست.
مروری بر عملکرد نیروی هوایی در دفاع مقدس
جنگنده‌ها پس از ورود به خاک عراق با ملاقات دو تانکر سوخت‌رسانی که پس از برخاستن از فرودگاه دمشق در منطقه‌ای ایستایی در شمال غربی عراق پرواز می‌کردند سوخت مورد نیاز خود را دریافت کردند و به سمت پایگاه‌های ۳- H. پرواز کردند
کارنامه نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس
در روز دوم جنگ، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای آمادگی خود را برای دفاع از مرز‌های کشور اعلام کرد. از این زمان به بعد با حضور در عملیات‌های مختلف، به حراست و دفاع از مرز‌های آبی کشور در مقابل دشمن متجاوز بعثی پرداخت.
تامکت‌ها یا همان جنگنده‌های F. ۱۴ ایرانی در طول جنگ کابوسی برای نیروی هوایی عراق به شمار می‌رفتند.
نماینده ولی فقیه، معاون ريیس جمهور و ريیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به نمایندگی از رییس جمهوری با خانواده شهدای حادثه تروریستی اهواز دیدار و گفت‌وگو کرد.
علی دلبریان در گفت‌و‌گو با «جوان» از خاطرات تلخ و شیرین جبهه می‌گوید
اعتقادات خیلی ترمز محکمی در زندگی است. پنج تیر بیشتر به کبک‌ها نزده بودم که به فشنگ‌های نو نگاه کردم، گفتم این‌ها حرام می‌شود. گفتم گرسنگی را تحمل می‌کنم ولی مهمات هدر نرود
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی:
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: خانواده‌های شهدا و مجروحان حادثه تروریستی اهواز تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.
هزاران رزمنده نیروی انتظامی در طول ۸ سال دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور یافتند که از ميان اين نيرو ها تعدادي شهيد ،جانباز و آزاده تقديم شد .به جرات مي توان گفت نیروی انتظامی هزاران شهید دفاع مقدس دارد که بر تارک این نیرو می‌درخشند. اینان شاهدان حضور و نقش آفرینی نیروی انتظامی در دفاع مقدس هستند.
۸