گزارش «جوان» از مراسم تشییع پیکر شهید تازه‌تفحص‌شده مدافع حرم علیرضا اکبری
افغانی و ایرانی اینجا معنی ندارد. همه حول محور شهیدی جمع شده‌اند که ایمان و اعتقادش مرز‌ها را درهم شکافت و مدافع حرم شد. حالا خون این شهید مانند ستاره راهی است که مسیر وحدت و همدلی را به صبح روشن ظفر و پیروزی وصل می‌کند.
نکاتی از زندگی و تحول شهید تازه‌تفحص‌شده مدافع حرم مجید قربانخانی
شهید مجید قربانخانی از شهدای مدافع است که پیکر مطهرش پس از حدود سه سال و اندی به‌تازگی تفحص و شناسایی شده است. زندگی شهید قربانخانی حاوی نکات فراوانی بود که باعث شد نام او در میان شهدای مدافع حرم پرآوازه باشد.
شهید مجید قربانخانی که روایت زندگانی و شهادتش قرین داستان شهید «مجید سوزوکی» بود، دیروز با تشییع شورآفرین تهرانی‌ها به خاک سپرده شد. مدافع حرمی که اگرچه خیلی دیر، پیکرش به وطن بازگشت، اما خیلی زود در میان مردم به «حرّ مدافعان حرم» معروف شد. او نیز مثل شهید حججی برای مردم شهرش حجت شد.
خاطره‌ای از شهید محمد منتظر قائم تنها شهید واقعه طبس
شهید محمد منتظر قائم در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی در یک خانواده مذهبی و کم‌بضاعت در شهر فردوس به دنیا آمد. او که از انقلابی‌های شهر یزد بود، بعد از پیروزی انقلاب به عنوان نخستین فرمانده سپاه یزد انتخاب شد...
مروری بر واقعه طبس در گفت‌وگوی «جوان» با یک محقق دفاع مقدس
طرح عملیاتی نور سبز به این ترتیب بود که ۹۰ کماندو در دو گروه به محل اسارت گروگان‌ها حمله می‌کردند. یک گروه با لباس سپاه و گروه دیگر با لباس ارتش که قرار بود خود را به بلندی‌های اطراف تهران برسانند.
فرازی از زندگی شهید سیدجواد موسوی در گفت‌وگوی «جوان» با برادر شهید
شهید سیدجواد موسوی یکی از شهدای روستای شنبه‌بازار فومن گیلان است که مزارش مورد توجه مردم قرار گرفته و زائران زیادی از نقاط مختلف به زیارتش می‌روند.
خاطرات همسر شهید محسن فرحزادی از ۹ ماه زندگی مشترک
محسن فرحزادی از پاسداران دوره اولی سپاه بود که با عشق و علاقه پیراهن سبز پاسداری را به تن کرد. او همچنین جزو اولین گروه مربیان آموزشی پادگان امام علی (ع) بود، مسئولیت ارزیابی پادگان را برعهده داشت.
تفاهم نامه میان معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت امضا شد.
گفت‌وگوی «جوان» با همسر شهید امیرحسین سلیمانی‌مقام تازه‌دامادی که در الی بیت‌المقدس شهید شد
قبل از رفتن غسل شهادت کرد. گفتم: «می‌گویی برمی‌گردم چرا غسل شهادت کردی؟» گفت: «ما باید آماده شهادت باشیم.» از همان در خانه هم خداحافظی کردم. موقع رفتن هر چند قدم که برمی‌داشت، برمی‌گشت و مرا نگاه می‌کرد.
گفت‌وگوی «جوان» با یکی از رزمندگان عملیات الی بیت‌المقدس
این تفکر نیرو‌های انقلابی و مؤمن بود که با توکل به خدا تنها پس از 25 روز بعد عملیات بزرگ فتح‌المبین توانستند سازمان رزمشان را بازسازی کنند و همزمان هم باید در منطقه عملیاتی فتح‌المبین پدافند قوی داشته باشند.
۸