رئیس مرکز اسناد در بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب خبر داد:
سردار نائینی در این بازدید با اشاره به اینکه در نمایشگاه سی و دوم، انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با حضور سردار فدوی؛ معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران از ۲۱ اثر جدید رونمایی خواهد کرد، بیان داشت: این مراسم در روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب برگزار خواهد شد.
یک نویسنده ادبیات پایداری با بیان اینکه باید به سمت تخصصی شدن و کیفی کردن آثار تولیدی در عرصه دفاع مقدس به پیش برویم خواستار روایت همه ابعاد وزوایای دوران هشت سال دفاع مقدس با محوریت نقاط مغفول آن شد.
معرفی ۳ کتاب ماندگار در حوزه دفاع مقدس
مقام معظم رهبری در تقریظ کتاب «پایی که جا ماند» نوشته‌اند: «این یک روایت استثنایی از حوادث تکان‌دهنده‌ای است که از سویی صبر و پایداری و عظمت روحی جوانمردان ما را، و از سویی دیگر پستی و خباثت و قساوت نظامیان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده می‌گذارد و او را مبهوت می‌کند.»
روایتی از شهید خسرو رسولی دوه‌بوینی
خسرو رسولی متولد ۱۳۶۲ و اهل مراغه بود. به خاطر شجاعت و سر نترسی که در عملیات‌ها داشت به او لقب «سرطلایی» داده بودند. شهید رسولی پس از درگیری‌های متعدد با گروهک پژاک و دلاوری‌ها و کشتن سرکرده‌های‌شان بار‌ها به مرگ تهدید شد.
گفت‌وگوی «جوان» با برادر اولین فرمانده شهید پاسداران کمیته سردار شهید سیدمصطفی ادب‌دوست
بیسیم‌چی سیدمصطفی می‌گفت: پیشنهاد دادم که بیایید تیر خلاص بزنیم تا دست دشمن نیفتیم، اما مصطفی به شدت مخالفت کرد و گفت: این چه حرفی است که می‌زنید؟! اگر ما اسیر شویم، تازه اول کارمان است. کارمان جهت تبلیغ دین اسلام و آرمان‌های انقلاب در بین بعثی‌ها تازه شروع می‌شود!
سردار محمد‌رضا نقدی در بازدید از سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه مردم و اصحاب قلم و نشر انتظار دارند مشکلات این عرصه حل شود، گفت: مردم، اهل قلم و اصحاب نشر اعم از ناشر، نویسنده و خواننده توقع و انتظار دارند که دولت مشکل کاغذ و مسائل پیرامونی آن را حل کند و نگذارد هزینه‌های نشر بیش از این بالا برود.
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی:
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: طلبه همدانی از نظر بنیاد در زمره شهدای حادثه تروریستی قرار دارد و البته بر اساس قانون باید فرایند احراز شهادت ایشان طی شده و خانواده ایشان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گیرند.
مادر شهید علیرضا هوشیار در گفت‌وگو با «جوان»:
موقع انقلاب علیرضا ۱۷ سال داشت. از آن جوان‌های انقلابی نترس بود. با دوستانش اعلامیه پخش می‌کردند و به تظاهرات می‌رفتند. جوان‌های آن روزگار، نسل عجیبی بودند. در مقطع تاریخی خاصی هم زندگی می‌کردند.
دهم اردیبهشت ۱۳۶۱ بود که عملیات الی‌بیت‌المقدس با رمز یا علی ابن ابیطالب (ع) آغاز شد. در این عملیات قرار بود باقی‌مانده قوای دشمن که عمدتاً در جنوب خوزستان حضور داشتند از کشور بیرون انداخته شوند
گفت‌وگوی «جوان» با فرزند شهید ترور محمود افتخاری سلیمانی
از دفتر شهید لاجوردی با ما تماس گرفتند و گفتند قاتل را پیدا کردیم و قرار است اعدام شود. مادرم به همراه عمویم برای دیدن قاتل رفتند. آن جوان خودش اقرار کرده بود که پدرم و یک ساندویچ‌فروش دیگر را کشته است. مادرم از او پرسیده بود «همسرم چه گناهی کرده بود و با تو چه کار داشت که او را کشتی؟» او هم گفته بود «از مقامات بالا به ما دستور دادند»
۶