استاد دافوس ارتش جمهوری اسلامی ایران به ابعاد پیچیده عملیات بیت‌المقدس پرداخت و گفت: برخی روزنامه‌ها فشار می‌آوردند شما که ۴۵ کیلومتر جلو رفته‌اید ۹ کیلومتر باقیمانده را هم بروید در حالی که نمی‌دانستند آن ۹ کیلومتر چه جهنمی بود.
شیخ شریف تا لحظه جداشدن سرش ذکر می‌گفت
عبدالرضا آلبوغبیش در گفت‌وگو با «جوان» از حماسه‌آفرینی اولین روحانی شهید دفاع مقدس می‌گوید
آن موقع من يك جوان 21 ساله، ورزشكار و قوي هيكل بودم و شيخ يك عاقله مرد لاغر اندام كه به زور 60 كيلو مي‌شد، اما با دل و جرئت و پرجذبه بود. مرام و منشش باعث شد مريدش شوم.
خواب خوش خرمشهر 
برای صدام کابوس شد
صدام پیش از شروع جنگ، بلندپروازی‌های زیادی درباره خوزستان و شهر‌های این استان داشت. او روز‌ها در انتظار تجاوز به استان جنوبی ایران و اشغال آبادان و خرمشهر بود و در خیال خود ایرانِ بعد از انقلاب، ضعیف و فاقد ارتش منسجم است و به راحتی می‌تواند با طرح یک حمله سراسری به اهدافش برسد.
نماینده ولی‌فقیه، معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی به مناسبت سوم خرداد روز مقاومت، ایثار و پیروزی ضمن ارج نهادن به مقام تمامی شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس، یاد و خاطره شهدای معزز و همت ایثارگران سرافراز «فتح خرمشهر» را گرامی داشت.
شهر هزار موشك خار چشم دشمن بعثي بود
چهارم خرداد روز مقاومت روز دزفول
31 سالي است كه چهارم خردادماه در تقويم‌هاي رسمي كشورمان به نام روز دزفول، روز مقاومت و پايداري نامگذاري شده است...
خرمشهر با سوگ و هلهله آزاد شد
برشي از كتاب منتشر نشده بهناز ضرابي‌زاده، به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر
سوم خرداد براي خرمشهري‌ها يك روز ويژه و فراموش‌نشدني است. روزي پر از احساسات خاص و ناب كه در آن اشك شادي مردم با غرور و هيجان پيروزي و حسرت روزهاي گذشته و بازگشت به خانه و كاشانه همراه شد و تجربه‌اي تكرارنشدني را برايشان به همراه آورد.
خرمشهر محمره نشد
عراق پيش از تجاوز سراسري به ايران، نقشه‌اي جعلي را در كتاب‌هاي درسي‌اش گنجانده و خوزستان را عربستان، آبادان را عبادان، خرمشهر را محمره، سوسنگرد را خفاجيه و اهواز را احواز معرفي كرده بود‌و مي‌خواست به مردم و افكار عمومي‌اش چنين القا كند كه اين شهرها با اسامي عربي بخشي از خاك عراق هستند.
نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بنیاد از دستگاه‌های پیشرو در اجرای برنامه چابکسازی و اصلاح نظام اداری بوده است افزود: بنیاد در طول سال‌های گذشته 25 درصد از ساختارها و پست‌های سازمانی خود را کاهش داده است و معاونت‌ها و ادارات کل این مجموعه کاهش یافته‌اند.
درخانه فرهنگ شیخ هادی اجرا می شود
به همت خانه فرهنگ شیخ هادی نمایش خیابانی 34 روز مقاومت در سالروز آزادسازی خرمشهر در روز 2 خرداد ماه اجرا می شود
مادرم گفت: مرا ميان مزار دو شهيدم دفن کنيد
گفت‌وگوي «جوان» با جانباز خرمشهري سيدمسعود ارجعي كه مادر، خواهر و دو برادرش به شهادت رسيده‌اند
خرمشهر پس از ٣4 روز محاصره و مقاومت مردمي در روز ٤ آبان ماه ١٣٥٩ اشغال شد و بعد از ٢٠ ماه در روز ٣ خرداد سال ١٣٦١ در عمليات بزرگ بيت‌المقدس آزاد شد.
۷