امریکایی‌ها قبلاً می‌گفتند تا زمانی که اسد در قدرت باشد به بازسازی سوریه کمک نخواهند کرد، حالا می‌گویند تا زمانی که ایرانی‌ها در سوریه باشند، کمک نخواهند کرد. البته تجربه عراق نشان می‌دهد آن‌ها در هر صورت کمکی به بازسازی سوریه نمی‌کنند. امریکا ناامید از برکناری بشار اسد، در حال کلید زدن فاز جدیدی از جنگ در سوریه است؛ جنگ اقتصادی که محور اساسی آن خارج کردن ایران از گردونه مناسبات اقتصادی پسا جنگ و گره زدن بازسازی سوریه به خروج ایران است. برایان هوک، مشاور سیاسی ارشد وزیر خارجه امریکا گفته تا زمانی که نیرو‌های ایرانی و وابستگان آن‌ها کاملاً از سوریه خارج نشوند، هیچ کمکی برای بازسازی در کشور جنگ‌زده سوریه اختصاص نمی‌یابد.
وزیر خارجه در بدو ورود به عراق:
وزیر خارجه با اشاره به مزاحمت‌های امریکا در مسیر همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق به کشور‌های منطقه توصیه کرد که روی اسب بازنده هیچ وقت شرط‌بندی نکنند.
برخی کارمندان بیکار مانده مقابل کاخ‌سفید تجمع کردند. برخی دیگر هم عکس مانیتور رایانه‌های خود را که نشان می‌دهد حقوقی به حساب‌شان واریز نشده در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.
یک روز پس از حمله کاری و غافلگیر‌کننده انصارالله از طریق یک پهپاد انتحاری منابع خبری از شنیده شدن صدای تیراندازی و آتش توپخانه در بخش جنوبی بندر الحدیده یمن خبر دادند.
روح الله صالحی
تعطیلی دولت دونالد ترامپ دیروز وارد بیست و دومین روز خود شد و به طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ امریکا تبدیل شد؛ تعطیلی‌ای که به دلیل اختلافات کنگره و کاخ سفید و عقب‌نشینی دونالد ترامپ از اعلام وضعیت فوق‌العاده، دست‌کم تا چند روز دیگر هم تداوم خواهد یافت. خسارتی که به دولت امریکا در هفته‌های اخیر وارد شده، بیش از ۶/ ۳ میلیارد دلار است که واکنش کارمندان این کشور را پی داشته است.
زهرا حسینی
سرانجام چند ماه پس از جنب و جوش زیرپوستی، وزارت خارجه ایتالیا رسماً اعلام کرد بازگشایی سفارت خود در دمشق را بررسی می‌کند
اولین نبض سنجی رژیم صهیونیستی در فضای خروج امریکا
رژیم صهیونیستی که یکی از بازندگان بزرگ تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیرو‌های امریکایی از سوریه محسوب می‌شود، برای اولین در سال جدید میلادی اهدافی را در اطراف دمشق بمباران کرد تا شاید بدین گونه بتواند ضرر‌های ناشی از تصمیم رئیس‌جمهور امریکا را جبران کند، هرچند منابع سوری گزارش دادند این حملات محتاطانه بوده و با هوشیاری پدافند از شدت حملات کاسته شد.
پذیرش ارزیابی ایران از رفتار اروپا
حالا دیگر این فقط ایران نیست که نحوه برخورد اروپاییان با برجام را زیر سؤال می‌برد. روس‌ها برای اولین بار لب به انتقاد از اروپا گشوده و گفته‌اند که اروپا در توافق هسته‌ای با ایران نمره قبولی نگرفته است. با همه اینها، وزیر خارجه آلمان ابراز امیدواری کرده که طی هفته‌های آتی، کانال مالی ویژه ایران موسوم به SPV نهایی شود و فدریکا موگرینی، کمیسیونر سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم برای دومین بار طی هفته‌ها اخیر گفته که اروپا نمی‌تواند قبول کند که یک قدرت خارجی درباره تجارت قانونی‌اش با یک کشور دیگر تصمیم بگیرد.
معترضان فرانسوی روز شنبه درحالی برای نهمین هفته متوالی علیه سیاست‌های دولت این کشور به خیابان آمدند که حدود ۸۰ هزار نیروی پلیس برای مقابله با معترضان در سراسر این کشور به حالت آماده باش درآمده بودند.
فدریگا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت اروپایی‌ها برای حفظ برجام همچنان تلاش کرده و این موضوع را نمی‌پذیرند که قدرت‌های خارجی، حتی نزدیک ترین دوست و متحد اروپا، درباره تجارت قانونی آن‌ها با ایران تصمیم گیری کنند.
۱۰