وزیر امور خارجه آمریکا در سفر منطقه‌ای خود تلاش کرد شکاف متحدان واشنگتن را علیه ایران ترمیم کند
گزارش تحلیلی «نیویورک‌تایمز»
یک روزنامه آمریکایی در گزارشی روز دوشنبه به تشریح دلایل عقیم ماندن طرح دولت آمریکا برای ایجاد ائتلاف علیه ایران در منطقه پرداخته است.
سید رحیم نعمتی
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با همتای اردنی‌اش، ایمن الصفدی، گفت: «شروط روند برقراری صلح بر انتخاباتی که به شکل شفاف انجام شود، اعمال می‌شود، حال اگر بشار اسد در این انتخابات کاندیدا شود خب کاندیدا خواهد بود و این مردم سوریه هستند که باید درباره آینده خود تصمیم بگیرند.»
به گفته یک مقام ارشد امریکایی، وزارت دفاع و سازمان‌های اطلاعاتی این کشور اظهارات اخیر وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» علیه برنامه فضایی ایران را قبول ندارند.
اتحادیه کارمندان تردد هوایی امریکا در اقدامی که نشان از تنش فزاینده بین کارمندان فدرال و دولت دارد از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا بابت عدم پرداخت حقوق کارمندان این صنف که ناشی از تعطیلی موقت دولت این کشور است، شکایت کرده است.
تشدید مجدد تنش‌ها بین آنکارا و واشنگتن
در آستانه خروج نیرو‌های امریکایی از سوریه، رئیس‌جمهور امریکا به ترکیه هشدار داد که در صورت حمله به شبه‌نظامیان کُرد، اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد. ترکیه دیروز در واکنش به این اظهارات گفت که آنکارا ترسی از تهدیدات ترامپ ندارد. ترکیه قرار است برای تأمین امنیت مرز‌های جنوبی خود، به زودی عملیاتی را علیه نیرو‌های دموکراتیک سوریه انجام دهد که می‌تواند به تشدید تنش‌ها بین آنکارا و واشنگتن منجر شود.
رئیس‌جمهوری امریکا دوباره به گزارش‌ها درباره تحقیق پلیس فدرال در زمینه ارتباط وی با دولت روسیه واکنش نشان داد.
ارتش امریکا به نیرو‌های دفاع از ژاپن اطلاع داده که قصد دارد برای نخستین بار آزمایش موشکی را در سال جاری میلادی و در اطراف جزیره اوکیناوا برگزار کند.
۸