همزمان با ادامه اختلاف نظرها میان اتحادیه اروپا و آمریکا، دولت ترامپ موقعیت و جایگاه سیاسی دیپلمات‌های اروپایی شاغل در ایالات متحده را کاهش داده است.
گونن سگو، وزیر انرژی پیشین رژیم صهیونیستی که پیش از این به دلیل آنچه جاسوسی برای ایران عنوان شد، مجرم شناخته شده بود، روز چهار شنبه به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم شد.
احمد کاظم زاده
شاید کمتر دولتی را بتوان در امریکا سراغ داشت که به اندازه دولت ترامپ در خدمت رژیم صهیونیستی به‌خصوص جناح راستگرای حاکم به رهبری نتانیاهو باشد، کما اینکه این رژیم تنها موردی است که از امریکا و دولت ترامپ همچنان سواری مجانی می‌گیرد و با وجود اینکه ترامپ بار‌ها دولت‌های پیشین امریکا را به سبب هدر دادن ۷ تریلیون دلار از سرمایه‌های امریکا در خاورمیانه مورد انتقاد قرار داده است، اما هیچ حرفی از رژیم صهیونیستی نزده است که به طور مستقیم و غیرمستقیم نقش اصلی در هدر دادن این منابع داشته است
معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهار شنبه گفت که مسکو به مقامات بی‌پروای ایالات متحده هشدار می‌دهد سناریویی نظامی را برای ونزوئلا آغاز نکنند.
ادامه تعطیلی دولت امریکا
رئیس‌جمهور امریکا در یک سخنرانی تحریک آمیز دیگر با طرح ادعای افزایش بحران امنیتی و انسانی در مرز جنوبی امریکا تلاش کرد فشار بر دموکرات‌ها را برای تسلیم شدن در برابر تأمین بودجه لازم برای احداث دیوار مرزی بیفزاید، البته دموکرات‌ها هم بیکار ننشستند و ترامپ را به دروغگویی و عناد متهم کردند تا فعلاً در این چالش تکلیف صد‌ها هزار کارمند و مراجعه‌کننده دولت فدرال که از ۱۹روز پیش تعطیل شده نامشخص باشد. در همین حال در یک نظرسنجی امریکایی‌ها هرچه بیشتر دونالد ترامپ را بابت ادامه تعطیلی بخشی از دولت امریکا مقصر می‌دانند.
هرچند ترامپ اعلام کرده نیرو‌های امریکایی را از سوریه خارج خواهد کرد، اما فرآیند اجرایی این تصمیم با شرط‌های جدیدی که دستیاران وی تعیین می‌کنند، در شرایط کاملاً مبهم قرار دارد و احتمالاً به این زودی و به این راحتی واشنگتن نیرو‌های خود را از سوریه خارج نکند و شاید به همین دلیل بود که معاون وزیر خارجه روسیه روز گذشته گفت: به سختی می‌تواند خروج نیرو‌های امریکایی را تصور کند.
درحالی که قرار است سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ روسیه در سال جاری میلادی به ترکیه تحویل داده شود، امریکا سعی دارد مانع این قرارداد نظامی شود. رئیس صنایع دفاع ترکیه، اعلام کرد که هیئتی از امریکا برای گفت‌وگو درباره سیستم ضد موشکی اس ۴۰۰ روسیه و ضروریات لازم برای استقرار جنگنده‌های اف ۳۵ به ترکیه می‌آیند.
فرانسه و اتریش: تحریم‌های وزارت اطلاعات ربطی به توافق هسته‌ای ندارد
یک روز بعد از اولین تحریم پسابرجامی اتحادیه اروپا علیه ایران، نشانه‌هایی جدی وجود دارد از اینکه اروپا به طور جدی نگران خروج ایران از برجام است. شش دیپلمات اروپایی روز سه شنبه همزمان با این تحریم‌های جدید، در وزارت خارجه ایران حضور یافتند و رئیس‌جمهور اتریش که در میان کشور‌های اروپایی مناسبات بهتری با ایران دارد، خواستار حفظ برجام شده است.
یک قطار ویژه رهبر کره‌شمالی را به چین برد و برگشت و در نهایت بعد از سفر دو روزه این رهبر به پایتخت چین خاک این کشور را ترک کرد تا پیونگ‌یانگ و پکن دوباره روابط ویژه خود را به رخ امریکا کشیده باشند؛ آن‌هم در شرایطی که تنش تجاری میان امریکا و چین ادامه دارد و مذاکرات کره‌شمالی و امریکا هم تقریباً دچار انجماد شده است.
منابع لبنانی فاش کردند در پی مقدمات برگزاری اجلاس اقتصادی در لبنان و دعوت از عربستان، یک مقام عالی‌رتبه امنیتی سوری به عربستان سعودی سفر کرده است.
۱۱