رفتار هیجانی تازه واردان و اصلاح قیمتی 2 دلیل ریزش بورس
کد خبر: 930118
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003txu
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۸
افزایش ماندگاری نقدینگی در بورس با تعریف ابزار‌های مالی جدید
طی معاملات روز گذشته بورس تهران، شاخص کل در اثر افزایش فشار فروش با افت رو به رو شد؛ به نظر می‌رسد بازار سرمایه در نگهداری سرمایه در این بازار ضعیف عمل می‌کند، به طوری‌که متأسفانه شاهد خروج نقدینگی از بازار هستیم
طی معاملات روز گذشته بورس تهران، شاخص کل در اثر افزایش فشار فروش با افت رو به رو شد؛ به نظر می‌رسد بازار سرمایه در نگهداری سرمایه در این بازار ضعیف عمل می‌کند، به طوری‌که متأسفانه شاهد خروج نقدینگی از بازار هستیم، شاخص بورس تهران در پنج روز کاری گذشته، تقریباً ۲۰ هزار واحد (معادل ۴/۱۰ درصد) از ارتفاع خود را از دست داده است. این در حالی است که تا قبل از افت سنگین روز‌های اخیر، شاخص بورس از ابتدای سال جاری بیش از ۱۰۳ درصد رشد کرده بود.
به گزارش «جوان»، چندی پیش بازار بورس به دلیل رشد بهای ارز شاهد ورود سرمایه‌گذاران جدید و نقدینگی جدید بود، اما همزمان با افت بهای ارز در بازار شاهد ریزش شاخص‌های بورس و خروج نقدینگی از این بازار بودیم. در این میان، چون همزمان با افت شاخص‌های بورس به‌طور مجدد تحرکاتی در بازار ارز و سکه به چشم می‌خورد، کارشناسان اقتصادی با اشاره به ضرورت ایجاد ابزار‌های مالی جدید از ضعف ماندگاری نقدینگی در بازار انتقاد دارند.
روز گذشته شاهد خروج بیش از ۲۳۰ میلیارد تومان نقدینگی اشخاص حقیقی از بازار بودیم که بیشترین حجم خروج از گروه‌های بانکی و فرآورده‌های نفتی رقم خورد.
در پنجمین روز ریزش‌های پیاپی بورس تهران، معاملات در فضای هیجانی منفی شروع به کار کرد که بخشی از این روند به اصلاح شاخص به دلیل افزایش‌های پیش از این نسبت داده می‌شود از سوی دیگر ورود تازه واردان به بازار سبب التهاب بازار شد‌ه‌است.
حجم و ارزش معاملات خرد نسبت به روز یکشنبه افت ۳۰‌درصدی را تجربه کرد. با این وجود ارزش معاملات روزانه بورس و فرابورس هنوز حدود بیش از یک هزار میلیارد تومان است. در میانه‌های بازار شاهد حمایت حقوقی‌ها در اغلب نماد‌های فلزی و پالایشی بودیم که جلوی ریزش بیشتر شاخص را گرفت. البته تلاش حقوقی‌ها در حمایت از نماد‌های پالایشی بسیار قابل توجه بود تا جایی که این گروه دیروز بیش از ۳۹ میلیارد تومان سهم از حقیقی‌ها خریدند.
اما گروه استخراج کانه‌های فلزی روز مثبتی را پشت سر گذاشتند. سه نمای اصلی «ومعادن»، «کگل» و «کچاد» در صف خرید به کار خود ادامه دادند. از این رو این سه نماد تأثیرگذار‌ترین نماد‌ها در جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص کل بودند. همچنین به جهت معاملات مثبت و پُرحجم نماد‌های مذکور شاهد بازدهی ۱۸/۲ درصدی گروه معدنی‌ها بودیم.
همچنین در گروه فلزی‌ها نیز با مثبت شدن معاملات «فولاد» و «فملی» از میانه‌های ساعت معاملاتی، شاهد تغییر جهت سایر نماد‌های گروه به محدوده سبزرنگ بودیم. در مجموع این گروه نیز با دادوستد ۲۸۴ میلیون سهم به ارزش ۱۸۴ میلیارد تومان بازدهی ۸/۱ درصدی را نصیب سهامداران کرد.
از سوی دیگر، اما گروه بانکی و خودروسازی روز منفی را پشت سر گذاشتند. در این بین شاهد تشکیل چندین‌باره صف فروش در نماد‌های بانکی بودیم که با حمایت حقوقی‌ها، صفوف فروش جمع شد. گفتنی است بیشترین خروج حقیقی‌ها در این گروه و به میزان ۷/۴۱ میلیارد تومان اتفاق افتاد.
آمار و ارقام بازار
در مجموع معاملات، شاخص کل در ادامه ریزش‌های اصلاحی خود با افت ۱۲۳۳ واحدی (معادل ۷/۰ درصد) حدود ۱۷۵ هزار و ۱۸۵ واحد به کار خود در پنجمین روز افت‌های متوالی خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز پس از افت بیش از ۶۱۵ درصدی در پله ۳۰ هزار و ۱۸۹ واحد ایستاد. در این بین بیش از ۲/۳ میلیارد ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۱۸۹ میلیارد تومان در بورس دادوستد شد که از این میزان بیش از یک هزار میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت.
اما در بین گروه‌های بزرگ حاضر در بازار، گروه فرآورده‌های نفتی و شیمیایی و بانکی‌ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. همچنین در بین نماد‌های تأثیرگذار نیز «فولاد»، «کگل» و «ومعادن» از افت بیشتر شاخص جلوگیری کردند. از سوی دیگر، اما معاملات منفی «فارس» و «جم» مجموعاً ۵۸۰ واحد شاخص کل را عقب کشید.
در فرابورس هم آیفکس به دنبال جو هیجان منفی کل بازار، ۳۹ واحد عقب نشست و در پله ۱۹۸۸ واحد ایستاد. در این بازار نیز بیش از یک میلیارد ورقه بهادار به ارزش ۴۴۰ میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان ۴۰۰ میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. در بین نماد‌های با اهمیت فرابورسی نیز «ذوب»، «هرمز» و «سمگا» بیشترین نقش را در منفی کردن آیفکس داشتند.
نرخ سود فروش «اخزا» ۱۵ درصد شد
از سوی دیگر با تصویب دولت، آیین‌نامه اجرایی مربوط به واگذاری اسناد خزانه اسلامی بابت بدهی دولت با حفظ قدرت خرید اصلاح شد. هیئت وزیران این تصمیم را با هدف پرداخت بخشی از بدهی دستگاه‌های اجرایی به سازمان تأمین اجتماعی، یکسان‌سازی شیوه اجرایی محاسبه و تعیین بازه زمانی حفظ قدرت خرید اتخاذ کرد که بر این اساس، نرخ سود جهت حفظ قدرت خرید ۱۵ درصد تعیین شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار