نرخ مطالعه ایرانیان بالاخره تعیین شد: ۱۱ دقیقه
کد خبر: 917764
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qke
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
دستور اول جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی، انتخاب رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بود که با رای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی آیت الله رشاد مجددا به عنوان رئیس این پژوهشگاه انتخاب شد.

جوان آنلاین: جلسه ۸۱۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد.
محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در انتهای جلسه گفت: دستور اول این جلسه انتخاب رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بود که با رای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی آیت الله رشاد مجددا به عنوان رئیس این پژوهشگاه انتخاب شد.


دکتر محمدرضا مخبر دزفولی همچنین با اشاره به ادامه بررسی گزارش چالش‌های حوزه صنعت چاپ و نشر و موضوع کتابخوانی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: میزان چاپ کتاب و آثار مکتوب پس از پیروزی انقلاب رشد قابل توجهی داشته است و در سال گذشته ۹۹ هزار عنوان کتاب چاپ و تجدید چاپ شدند.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بر اساس گزارش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع نرخ مطالعه در ایران غیرقابل قبول است، گفت: بر اساس این گزارش میزان مطالعه در هفته ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه اعلام شد که در تعداد قابل توجهی از کشور‌ها این نرخ بین ۳ تا ۶ ساعت است.


وی افزود: باید در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور فعالیت بیشتر کرد و هم نهاد‌های مردمی و دستگاه‌های تبلیغی و ترویجی کشور برنامه ریزی جدی تری در این زمینه داشته باشند.


مخبر دزفولی گفت: در جمع بندی مقرر شد که این موضوع به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود و به هر شکل ممکن با مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی جذاب و پرهیجان امر کتابخوانی در جامعه تبلیغ شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: قرار شد طرح پیشنهادی در این زمینه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت دستگاه‌های مرتبط، پدیدآورندگان آثار مختلف و ناشرین ارائه شود.


وی افزود: برای کتاب‌های پرجاذبه که با اقبال عمومی مواجه شده است نیز مقرر شد کار‌های تبلیغی برای معرفی بهتر و بیشتر انجام شود.
مخبر دزفولی با اشاره به اهمیت موضوع کتابخوانی در مدارس گفت: با همکاری وزارت آموزش و پرورش قرار شد این کار جزو برنامه‌های دانش آموزان گنجانده شود.
وی اضافه کرد: همچنین صدا و سیما نیز موظف شد علی رغم فعالیت‌هایی که داشته با تلاش بیشتر برنامه‌های گسترده‌تر و در شبکه‌های متنوع، موضوع کتابخوانی و معرفی کتاب را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در دستور کار خود قرار دهد.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، ناشران، پیگیری تصویب لایحه حمایت معنوی در مجلس شورای اسلامی از دیگر موارد مورد توجه در جلسه بود.


وی گفت: در نهایت مقرر شد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با مشارکت دست اندرکاران این حوزه مشکلات دیگری که در جلسه مورد توجه قرار گرفت را بررسی کرده و پیشنهاد‌های عملیاتی گسترش فرهنگ کتابخوانی را برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.
مخبر دزفولی همچنین از تاکید اعضای جلسه بر به روزرسانی شاخص‌های سنجش میزان سرانه مطالعه با توجه به در نظر گرفتن روش‌های جدید مانند مطالعه با رایانه و تلفن همراه و... توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارائه گزارش بعدی با توجه به شاخص‌های جدید خبر داد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار