معضل تصمیمات آموزشی خلق‌الساعه
کد خبر: 915594
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qBe
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
حذف شدن ظرفیت دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی در هفته‌های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرد. این اتفاق طی مصوبه‌ای از سوی شورای عالی اداری با امضای رئیس جمهور به تصویب رسید. این مصوبه بدون هیچ نوع برنامه و درایتی با سرعت به مرحله اجرایی رسید و مشکلات بسیاری را برای دانشجویانی که در کنکور ارشد شرکت کرده بودند، ایجاد کرد.
علیرضا دهلوی
حذف شدن ظرفیت دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی در هفته‌های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرد. این اتفاق طی مصوبه‌ای از سوی شورای عالی اداری با امضای رئیس جمهور به تصویب رسید.
این مصوبه بدون هیچ نوع برنامه و درایتی با سرعت به مرحله اجرایی رسید و مشکلات بسیاری را برای دانشجویانی که در کنکور ارشد شرکت کرده بودند، ایجاد کرد. بسیاری از دانشجویان که برای ورود به این دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی کرده بودند دچار سردرگمی شدند. بسیاری از این مراکز از پذیرش دانشجو خودداری کردند و با این مصوبه تلاش‌های چند ساله برخی دانشجویان برای ورود به آن‌ها نقش بر آب شد و وزارت علوم هیچ‌گونه مسئولیتی را در این باره نپذیرفت.
حتی برای برخی رشته‌ها هیچ جایگزینی پیش‌بینی نشده که در این صورت یک دانشجو با چندین سال تلاش با وجود تمام ضعف‌های دانشگاه‌ها و تحمل این مشکلات اکنون دچار سردرگمی و سرخوردگی می‌شود.
با اعتراض‌های بسیار زیادی که به این مسئله صورت گرفت از جمله نامه اتحادیه‌های انجمن علمی علوم سیاسی به رئیس جمهور و همچنین تجمع دانشجویان دانشکده صدا و سیما که در مورد ادامه تحصیل خود بلاتکلیف بودند.
عدم نظارت لازم وزارت علوم
این دانشگاه‌ها مجدداً در اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته ظرفیت پذیرش خود را بازگرداندند که البته طبق گزارش ایسکانیوز هنوز سه رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور بازنگشته است. این هرج و مرج در نظام آموزشی کشور به هیچ عنوان نتیجه خوبی به دنبال ندارد و موجب نارضایتی هرچه بیشتر دانشجویان می‌شود چراکه مشکلات زیاد دیگری از جمله افزایش شهریه‌ها، غذای نامناسب، افزایش هزینه خوابگاه‌های دانشجویی، عدم نظارت لازم وزارت علوم بر دانشگاه‌ها و وجود مشکلات دیگر نیز اعتراضات دانشجویان را طی ماه‌ها و روز‌های اخیر به دنبال داشته است.
دلیل پرطرفدار بودن دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی در بین دانشجویان تنها آینده شغلی است. یعنی دانشجویان به دنبال حداقل خواسته خود هستند.
هر چند بسیاری از این دانشگاه‌ها نیز دیگر تضمینی برای استخدام به دانشجویان نمی‌دهند، اما اوضاع نامناسب کار باعث نگرانی شدید دانشجویان از آینده خود شده که بسیاری از آن‌ها سعی می‌کنند با ورود به این نوع دانشگاه‌ها از نگرانی خود بکاهند. دلیل دیگر ورود به این مراکز علاقه به رشته تحصیلی خاصی می‌باشد. هرچند امسال به طور موقت این مشکل حل شد، اما وزارت علوم باید هرچه سریع‌تر به طور اساسی این مشکل را حل کند، زیرا دانشجویان بسیار دیگری که کم‌کم خودرا برای کنکور سال آینده آماده می‌کنند از این تصمیمات غیرکارشناسی ناگهانی که سرنوشت زندگی افراد را با مشکل مواجه می‌سازد در هراسند.
وقتی شرایط دانشجویان درک نمی‌شود.
اما راه حل جلوگیری از این تصمیمات دردسرساز چیست؟ راه جلوگیری از این تصمیماتی که گا‌هی موج انتقاد و اعتراض دانشجویان را به دنبال دارد در نظر گرفتن همه شرایط دانشجویان و دانشگاه‌های کشور و استفاده از نظرات آنهاست. چرا دانشجویان نباید بتوانند در مورد آینده تحصیلی خود تصمیم بگیرند؟ قطعاً شرایط مسئولانی که در این باره تصمیم می‌گیرند با شرایط دانشجویان بسیار متفاوت است و برخی نیز نمی‌توانند شرایط دانشگاه‌ها و دانشجویان کشور را درک کنند!
وزارت علوم باید برای تصمیمات آموزشی خود از همه صاحب‌نظران این عرصه از جمله اساتید و دانشجویان و نخبگان بهره ببرد تا شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.
دولت نیز باید همه تلاش خود را برای رفع نگرانی شغلی دانشجویان به کار گیرد، زیرا این نگرانی که با تصمیمات غیرکارشناسی نیز تشدید شده است ناامیدی و سرخوردگی و به تبع آن افت علمی دانشجویان را به دنبال دارد. حال باید منتظر ماند که وزارت علوم این بار چه تصمیمی اتخاذ می‌کند و موجب حل مشکلات پیش روی دانشجویان می‌شود یا تشدید آن؟ دانشجویان نیز باید از راه مطالبه‌گری صحیح حق خود را طلب کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار