اهمیت اجلاس بیلدربرگ برای ایران
کد خبر: 911839
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003pD5
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
اجلاس بیلدربرگ همچون سال‌های گذشته در کمال رازداری و نهان‌کاری و صد البته با هاله‌ای از شایعات درخصوص دستور کار و اعضای شرکت‌کننده آن برگزار شد. این بار قرعه میزبانی این اجلاس به کشور ایتالیا خورد.

جوان‌آنلاین: اجلاس بیلدربرگ همچون سال‌های گذشته در کمال رازداری و نهان‌کاری و صد البته با هاله‌ای از شایعات درخصوص دستور کار و اعضای شرکت‌کننده آن برگزار شد. این بار قرعه میزبانی این اجلاس به کشور ایتالیا خورد.

شهر تورین میزبان شصت و چهارمین دوره این اجلاس در روزهای هفت تا 10 ژوئن بود. بماند اینکه اغلب اجلاس‌های این سازمان در مکان‌هایی اغلب دور از حاشیه برگزار می‌شود تا رفت‌وآمد حاضران از نگاه نامحرمان دور باقی بماند.

 مجمع برای حفظ انسجام آتلانتیک

از سال 1954 و زمانی که اولین اجلاس بیلدربرگ به میزبانی شاهزاده برنارد، همسر ملکه قبلی هلند در هتل بیلدربرگ روستای اوسترابیک در حاشیه شهر لاهه هلند برگزار شد، نزدیک به ۶۴‌سال می‌گذرد.

بسیاری معتقدند که نطفه اصلی این اجلاس زمانی بسته شد که جوزف رایتگر، سیاستمدار تبعیدی یهودی لهستانی‌تبار و مشاور شاهزاده برنارد از گسترش موج آمریکا‌ستیزی در اروپای غربی نگران شده بود.

رایتگر، لهستانی‌تبار و به‌شدت از روس‌ها و سلطه کمونیست‌ها در اروپای شرقی متنفر بود و هرگونه فاصله بین دو سوی آتلانتیک را خطری برای اروپای غربی می‌دانست. از همین رو پیشنهاد ایجاد یک مجمع گفت‌وگو بین برجسته‌ترین چهره‌های اقتصادی و سیاسی در غرب را مطرح کرد.  نکته جالب در این اجلاس پیوند قوی و حضور خاندان‌های پادشاهی در اجلاس‌های سالانه بیلدربرگ بود. کمتر کسی است که نداند خانواده‌های پادشاهی در کشورهای دانمارک، سوئد، هلند، اسپانیا و انگلستان با ازدواج‌های فامیلی با یکدیگر مرتبط هستند و اغلب از شاخه‌های یک گروه یا حزب محسوب می‌شوند. در این میان نقش خاندان‌های با‌نفوذ یهودی نیز در تشکیل این اجلاس، مهم و معنادار است. یکی از این خانواده‌ها خاندان روچیلید است که شاخه‌های آن در فرانسه، انگلستان و آلمان تنیده شده و حتی با وجود اینکه بخشی از ثروت آنان به‌دلیل ازدواج‌های خارج از خانواده روچیلید از دسترس آنها خارج شده است باز هم برخی از تخمین‌ها حاکی است که ثروت این خاندان به صدها میلیارد دلار می‌رسد.

 چرا این اجلاس می‌تواند برای ایران مهم باشد

طبق اعلام رسمی سایت بیلدربرگ، موضوعات مطرح شده در این اجلاس طیف بسیار گسترده‌ای را در برمی‌گیرد. بر این اساس موضوعات مطرح شده در این اجلاس شامل 12 مورد می‌شود.

پوپولیسم در اروپا، نابرابری، آینده کار، هوش مصنوعی، آمریکا قبل از انتخابات میان‌دوره، تجارت آزاد، رهبری جهان توسط آمریکا، روسیه، محاسبات کوانتومی، عربستان سعودی و ایران، جهان «پس از حقیقت» و مسائل روز جزء لیست‌های مورد بحث در این سازمان هستند.

نکته‌ای که می‌تواند مطرح شدن موضوع ایران را در چنین نهادی برای جمهوری اسلامی ایران جدی کند، حضور متنفذ‌ترین نهادهای مالی در این گروه است. به‌عنوان مثال خاندان روچیلید که پای ثابت این اجلاس محسوب می‌شوند، کنترل بسیاری از نهادهای مالی اروپا از‌جمله بانک هنگ‌کنگ و شانگهای را برعهده دارند.  این مساله زمانی جذاب‌تر می‌شود که بدانیم به‌رغم تضمین نهادهای سیاسی اروپا بسیاری از شرکت‌های خصوصی اروپایی همچون شل، توتال و پژو درصدد ترک ایران هستند و سرمایه‌گذاری‌های خود را تعلیق کرده‌اند.

این در حالی است که ایران به دنبال این است که با همکاری اروپا از فشار تحریمی آمریکا بکاهد و سایر طرف‌ها را بر‌ خلاف اراده آمریکا ملتزم به حفظ برجام کند. از طرف دیگر برخی نهادهای تاثیرگذار در این گروه، ارتباطات گاه 100 ساله با ایران دارند.

به‌عنوان مثال بانک «مجتمع بانکی هنگ‌کنگ- شانگهای» یا «اچ‌اس‌بی‌سی» امروزه به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک خصوصی جهان است و در حقیقت ثمره فعالیت یهودیان ایرانی و همپیمانان آنان در هند، برای گسترش مصرف تریاک در چین بود. در حقیقت این بانک با قاچاق تریاک بود که توانست به یک نهاد مالی تاثیرگذار در جهان تبدیل شود. در دوران پس از اجرای برجام هم این بانک سرسختانه در مقابل انجام هر عملیات بانکی در ایران ایستاد و استوارت لوی، رئیس دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا را به‌عنوان معاون حقوقی خود برگزید.

ریاست اجلاس 2018 را هنری دو کَستری فرانسوی به عهده داشت که عضو هیات‌مدیره مجتمع بانکی HSBC است. از همین رو می‌توان حدس زد که حضور نمایندگان توتال، شل و بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» در این اجلاس و در شرایطی که ایران با یک هجمه همه‌جانبه اقتصادی از سوی غرب روبه‌رو است، مصوبات آن را برای ما بسیار مهم می‌کند.

شاید بررسی نتایج تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا به ایران یکی از موضوعاتی باشد که در این اجلاس مورد بررسی قرار گرفته است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار