هشدار تهران به پیونگ‌یانگ: سرنوشت برجام برایتان تکرار نشود!
کد خبر: 911759
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003pBn
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
یک روز قبل از ملاقات اون با ترامپ ابراز شد
در آستانه مذاكرات دونالد ترامپ با كیم جونگ اون برای رسیدن به توافق تاریخی بر سر برنامه اتمی كره شمالی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با گوشزد كردن بدعهدی‌های واشنگتن در توافقات بین‌المللی، از پیونگ‌یانگ خواست در این باره هشیارانه عمل كند.

در آستانه مذاكرات دونالد ترامپ با كیم جونگ اون برای رسیدن به توافق تاریخی بر سر برنامه اتمی كره شمالی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با گوشزد كردن بدعهدی‌های واشنگتن در توافقات بین‌المللی، از پیونگ‌یانگ خواست در این باره هشیارانه عمل كند. همچنان كه ناظران مقامات برخی كشور‌‌‌‌ها با بدبینی مذاكرات كره شمالی را می‌نگرند، كارمندان سابق كاخ سفید نیز تأیید كرده‌اند كه ترامپ به پاره کردن اسناد و نامه‌های رسمی عادت دارد.
نشست تاریخی میان كیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا پس از کش و قوس‌های فراوان درحالی امروز (سه‌شنبه) در سنگاپور برگزار می‌شود كه بی‌اعتنایی ترامپ به توافقات بین‌المللی، بر این گفت‌وگو‌‌‌‌ها سایه افكنده است. ایران كه بیش از هر كشور دیگری، بدعهدی‌های واشنگتن را تجربه كرده است به مقامات كره شمالی هشدار داد كه در مذاكرات خود با امریکایی‌‌‌‌‌ها آگاه باشند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دو‌‌‌‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران در مورد مذاكرات كره شمالی و امریکا گفت: «با توجه به پیشینه و تاریخ رفتار و روابطی که از امریکا می‌شناسیم به ویژه از شخص ترامپ که در مدت ریاست‌جمهوری‌اش اقداماتی مبتنی بر کارشکنی، خروج از توافق‌‌‌‌‌ها و قرارداد‌‌‌‌ها و تخطی از تعهدات انجام داده است به ویژه در رابطه با برجام، نگاه خوش‌بینانه‌ای به این مسئله نداریم و معتقدیم دولت کره باید با هوشیاری کامل در این خصوص برخورد کند، چرا که ماهیت حاکمیت امریکا ماهیتی نیست که بتوان خوش‌بینانه درباره آن قضاوت کرد». به گزارش بی‌بی‌سی، قاسمی همچنین گفت:«موضع ایران در این رابطه کاملاً روشن است و تغییری در آن ایجاد نشده؛ ما علاقه‌مندیم در شبه‌جزیره کره مثل سایر نقاط جهان صلح و ثبات و امنیت برقرار باشد و هر گامی به این روند کمک کند و نیز به توسعه اقتصادی و رفاه این منطقه از آن استقبال می‌کنیم.» هشدار قاسمی به مقامات پیونگ‌یانگ درحالی است كه ترامپ ماه گذشته از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 كه حاصل بیش از یك دهه تلاش مقامات طرفین بود، به‌رغم مخالفت‌های جهانی از برجام خارج شد و از بازگشت تحریم‌های ایران خبر داد.
عادت پاره كردن توافقات
ترامپ در دو سال ریاست جمهوری خود نشان داده كه به توافقات بین‌المللی چندان پایبند نیست؛ چیزی كه مقامات سابق امریکا كه در دولت ترامپ مشغول بودند، آن را تأیید می‌كنند. برخی کارمندان سابق كاخ سفید گفته‌اند که به خاطر عادت ترامپ به پاره کردن اسناد و نامه‌های رسمی که به دستش می‌رسد، مجبور بودند اسناد و نامه‌‌‌‌‌هایی را که طبق قانون باید نگهداری شود با چسب به هم بچسبانند. سالمون لارتی، یک کارمند سابق که بعد از سه دهه خدمت دولتی اخراج شده به نشریه پولتیکو گفت که او و همکارانش مجبور‌‌‌‌ می‌شدند با چسب نواری این تکه‌های کاغذ اسناد را «‌مثل یک پازل مقوایی‌» به هم بچسبانند. لارتی گفت:«این احمقانه‌‌‌‌‌ترین کاری بود که انجام دادم چون ترامپ این اسناد کاغذی را ریز ریز می‌کرد». یک منبع دیگر که نامش را فاش نکرد به پولتیکو گفت:«ترامپ عادت دارد که هر چیزی که روی میزش گذاشته شده و کارش با آن تمام شده را سریع پاره می‌کند و دستیارانش نیز نمی‌توانند جلوی این عادت او را بگیرند.» افشاگری این مقامات امریکایی درحالی است كه ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، از توافق آب و هوایی پاریس خارج شد، در نشست اخیر گروه 7 هم كه پای بیانیه پایانی آن را امضا كرده بود، ساعتی بعد اعلام كرد كه امضای خود را پس می‌گیرد. بی‌توجهی ترامپ به معاهدات بین‌المللی خشم متحدان واشنگتن را هم برانگیخته است. اقدامات غیرقابل پیش‌بینی ترامپ مذاكرات او با رهبر كره شمالی را تحت‌الشعاع قرار داده است و برخی ناظران نسبت به روند گفت‌وگو‌‌‌‌ها نگران هستند. سوزان دی مگیو، تحلیلگر اندیشکده امریکایی «نیو امریکا» به پولتیکو گفت:«در مذاکرات غیررسمی که من با مقام‌های کره‌شمالی داشته‌ام آنها همواره به مسئله برجام اشاره می‌کنند». به گزارش پولتیكو، «سیاستمداران حزب دموکرات در امریکا می‌گویند اقدامات ترامپ در خصوص ایران، باعث می‌شود دست ترامپ برای توافق با کره‌شمالی بسته‌تر شود». به نظر می‌رسد، توافق هسته‌ای ایران روی مذاکرات دولت ترامپ با کره‌شمالی سایه انداخته است و مقامات پیونگ‌یانگ از تجربه برجام درس گرفته و جانب احتیاط را در پیش گرفته‌اند. همچنان كه كیم جونگ اون، هفته پیش اعلام كرد كه برچیدن برنامه اتمی كشورش را گام به گام به جلو می‌برد و یكباره آن را نابود نمی‌كند و نشان می‌دهد كه كره شمالی به دنبال گرفتن تضمین‌های لازم از واشنگتن است كه لغو تحریم‌های اقتصادی اولین مرحله آن است. بدبینی به روند گفت‌وگوهای كره شمالی و امریکا، در بین متحدان واشنگتن هم وجود دارد. مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی هم ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت‌‌آمیز بودن مذاکرات رهبران امریکا و کره‌شمالی، پیش‌بینی کرد که این گفت‌وگو‌‌‌‌‌ها می‌تواند سال‌‌‌‌‌ها طول بکشد. به گزارش خبرگزاری یونهاپ، رئیس‌جمهور كره جنوبی تأكید كرد:«خصومت عمیقی که در روابط وجود داشته و مسئله اتمی کره‌شمالی، مواردی نیستند که تنها با یک اقدام و در یک جلسه بین سران حل شوند و بعد از اینکه سران گفت‌وگو را آغاز کردند، نیاز به فرآیندی طولانی مدت وجود دارد که ممکن است یک سال، دو سال یا بیشتر به طول بینجامد تا این مسائل کاملاً حل شوند». خبرگزاری دولتی کره‌شمالی تأیید کرد كه رهبران پیونگ‌یانگ و واشنگتن روی تضمین صلح دائم و شبه‌جزیره عاری از سلاح هسته‌ای در سنگاپور بحث و تبادل نظر خواهند کرد. پیونگ‌یانگ می‌گوید امید دارد یک آغاز «‌جدید‌» با امریکا داشته باشد. همچنین رسانه‌های كره جنوبی گفته‌اند كه رهبر كره شمالی از ترامپ دعوت كرده تا دور بعدی مذاكرات را در پیونگ‌یانگ ادامه دهند.
سنگ‌اندازی اسرائیل
رژیم صهیونیستی در مذاكرات هسته‌ای ایران با غربی‌‌‌‌ها كارشکنی می‌كرد و حالا وزیر خارجه کره‌شمالی ضمن انتقاد شدید از دولت رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو را «‌صهیونیست فاسد‌» خواند و از تکرار سناریوی کارشکنی اسرائیلی‌ها گفته است. به گزارش شبکه المیادین، «‌ری یونگ هو»،‌ وزیر خارجه کره‌شمالی روز دو‌‌‌‌شنبه در صفحه خود در توئیتر ضمن جنایتكار خواندن رژیم صهیونیستی در قبال مردم غزه نوشت:«ما برای اجلاس رهبران امریکا و کره‌شمالی آماده می‌شویم اما من نمی‌توانم به اظهارات نتانیاهو که تحریک به جنگ موجود دیگری در اروپا می‌کند و می‌خواهد ایران را منزوی کند، بی‌تفاوت باشم. اسرائیل برای به شکست کشاندن نشست سران دو کشور تلاش می‌کند چراکه از کره‌شمالی بدش می‌آید».

غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
ایکاش ایران الگو می بود برای دیگر کشور ها نه عبرت

عزت کشور رو به فنا دادند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
ایکاش ایران الگو می بود برای دیگر کشور ها نه عبرت

عزت کشور رو به فنا دادند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
اگر عقل داشته باشد که از برجام درس گرفته اند و نیازی به هشدار و نصیحت های ایران ندارند ولی اگر عقل نداشته باشد و مثل دولتمردان ما با اینکه نتیجه کار قذافی را دیدند و اینگونه توافق با امریکا کردند انها هم به نوعی فریب امریکا را خواهند خورد و همینطوری که گوش شنوایی در بین دولتمردان ما برای شنیدن نصایح رهبر نبود در بین دولتمردان کره شمالی هم نخواهد بود تا نصایح امثال سخنگوی دولت ما را گوش کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار