فتنه رأی سوزی در عراق
کد خبر: 911757
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003pBl
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
رهبران عراقی آتش‌سوزی در مرکز نگهداری آرای انتخابات عراق را عمدی خوانده و درباره توطئه جنگ داخلی هشدار دادند

آتش گرفتن حدود نیمی از آرای مردم عراق آینده این کشور را در یک شرایط مبهم و خطرناکی قرار داده، در حدی که بعضی از رهبران و شخصیت‌های سیاسی نسبت به وقوع جنگ داخلی و فروپاشی دموکراسی نیم‌بند در این کشور هشدار داده‌اند.

تنها یک روز پس از اینکه مجلس عراق تصویب کرد شمارش آرای عراقی‌‌‌ها به صورت دستی صورت بگیرد بزرگ‌ترین مرکز نگهداری صندوق‌های رأی در آتش مهیب سوخت و کمتر کسی در عراق و خارج از عراق شک دارد این آتش‌سوزی اتفاقی و تصادفی نبوده است‌. «قاسم الاعرجی» وزیر کشور عراق، روز دوشنبه اعلام کرد: «هیچ شکی نیست که این آتش‌سوزی عمدی است.» اخبار متناقضی درباره آرای سوخته از عراق شنیده می‌شود. در حالی که بعضی منابع گفته‌اند بر اثر آتش‌سوزی نیمی از آرا از بین رفته اما کمیساریای عالی انتخابات عراق تأکید کرد که این آتش‌سوزی تأثیری بر نتایج انتخابات نخواهد داشت زیرا این کمیساریا علاوه بر برگه‌های موجود در صندوق‌ها، در بایگانی دفتر مرکزی خود، یک نسخه ذخیره دیگر از آرا را نگهداری می‌کند.
این توطئه است
رهبران عراقی بلافاصله نسبت به توطئه جدید ابراز نگرانی کردند و هشدار دادند. حیدر عبادی، نخست‌وزیر، این واقعه را یک «توطئه» علیه دموکراسی خواند و تأکید کرد‌: «سوزاندن مخازن رأی توطئه‌ای است برای آسیب زدن به ملت و دموکراسی آن. ما تمام اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و با مشتی آهنین به آنان که امنیت این ملت و شهروندان آن را تضعیف می‌کنند پاسخ می‌دهیم.» ‌وی چند روز پیش نیز از احتمال «تخلف انتخاباتی بی‌سابقه‌» حرف زده بود و اعضای کمیسیون انتخاباتی را ممنوع‌الخروج اعلام کرد. علاوه بر این پارلمان عراق روز ‌‌‌‌شنبه بازشماری آرا را تصویب کرد. در پی این تصمیم رئیس کمیسیون انتخابات برکنار و نتایج صندوق‌های آرای شهروندان خارج از کشور باطل اعلام شد. انتخابات ماه گذشته در عراق در اکثر نقاط این کشور برای نخستین‌بار با استفاده از سیستم رأی‌گیری الکترونیکی برگزار شد.
درخواست تجدید برگزاری بازندگان
بنابر نتایج رأی‌گیری، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری و ائتلاف نصر به رهبری حیدرالعبادی به ترتیب بیشترین کرسی‌‌‌‌ها را به دست آوردند و در طول چند روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای بین طرف‌های مختلف برای تشکیل دولت جریان داشت اما حالا با سوختن نیمی از آرای عراقی‌‌‌ها مهم‌‌ترین سؤالی که مطرح می‌شود این است که آینده سیاسی عراق چگونه پیش خواهد رفت. سؤالی که کمتر کسی حتی در عراق می‌تواند به آن پاسخ دهد. اغلب سیاستمداران عراقی با ابراز تعجب از آتش‌سوزی روی داده در انبار محل نگهداری آرای انتخابات، خواستار تحقیق فوری و محاکمه عوامل حادثه شدند و برخی سیاسیون از جمله رهبران ائتلاف سنی «الوطنیه»خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند. سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق که به پارلمان جدید راه نیافته است، بلافاصله خواستار برگزاری مجدد انتخابات شد اما اغلب گروه‌های سیاسی خواستار تحقیق درباره این حادثه برای روشن شدن ابعاد پنهان مربوط به انتخابات اخیر شدند. «مقتدی صدر‌» رئیس ائتلاف «سائرون» و رهبر جریان صدر عراق، در واکنش به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری آرای انتخابات اخیر که 12می‌ گذشته برگزار شده بود، طی نامه‌ای درباره خطرناک شدن اوضاع در کشور و آغاز جنگ داخلی هشدار داد. عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه باید به حادثه آتش‌سوزی مرکز نگهداری صندوق‌های رأی در بغداد رسیدگی کرد، گفت: نباید فرصت و اجازه دستکاری نتایج انتخابات را داد. یکی از جالب‌‌‌‌ترین مواضع را ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق اتخاذ کرد و خواهان برگزاری همه‌پرسی درباره معتبر ماندن نتایج انتخابات پارلمانی یا برگزاری مجدد انتخابات شد. اما فرماندهان حشدالشعبی با برقراری مجدد انتخابات مخالفت کردند.
«قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق ضمن مخالفت با برگزاری مجدد انتخابات طی پستی در توئیتر نوشت: «کسانی که خواستار برگزاری مجدد انتخاباتند، دغدغه‌ای جز دستیابی به منافع شخصی خود علیه منافع کشور و وارد کردن آن در مسیری نامعلوم ندارند.» ناظران معتقدند در چنین وضعیتی و با توجه به اینکه انتخابات مزبور بیش از 80 میلیون دلار برای عراق هزینه در بر داشته است و برای چند ماه روند امور اداری و فعالیت‌های عادی در این کشور را تحت‌الشعاع خود قرار داده است‌، برگزاری دوباره آن نمی‌تواند مفیده فایده شود چرا که اگر مردم عراق با انگیزه‌‌‌هایی که به دنبال چند ماه فعالیت‌های انتخاباتی گروه‌‌‌ها و تشکل‌های سیاسی انجام شده بود در دوره قبل 5/44 درصد در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند و همین امر موجب پیروزی برخی گروه‌‌‌ها و فهرست‌‌‌ها شد در صورت تکرار، از هم اکنون قابل پیش‌بینی است که نه تنها درصد مزبور بار دیگر پای صندوق‌‌‌ها حاضر نخواهند شد بلکه ضمن دامن زدن به بی‌اعتمادی و فساد موجود در نظام اداری عراق، روشن نخواهد بود که در انتخابات آینده کدام یک از گروه‌‌‌ها پیروز خواهند شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار