کد خبر: 911502
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003p7e
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۴
رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌وگو با یک رسانه‌ انگلیسی وجود اختلاف بین دمشق با متحدانش را امری طبیعی دانست و تأکید کرد اما در نهایت تصمیم درباره آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد ...

رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌وگو با یک رسانه‌ انگلیسی وجود اختلاف بین دمشق با متحدانش را امری طبیعی دانست و تأکید کرد اما در نهایت تصمیم درباره آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد و آنچه اتفاق خواهد افتاد، تصمیم خود سوریه است و نه ایران و نه روسیه نمی‌توانند جایگزین حمایت مردم سوریه شوند.
بشار اسد در گفت‌وگو با هلا جابر، خبرنگار کهنه‌کار و سرشناس وب‌سایت ساندی‌میل، گفت ایران و روسیه به دعوت دولت سوریه به این کشور آمده‌اند و حضورشان مشروع است در حالی که امریکا و انگلیس به صورت غیرقانونی آمده‌اند و این اقدام آنان تجاوز است و حاکمیت سوریه را نقض کرده‌اند. هم اکنون نظامیان غربی به رهبری امریکا در بخش‌هایی از خاک سوریه نیرو مستقر کرده‌اند که بدون رضایت و اجازه دولت مرکزی صورت گرفته است. مقامات امریکا حتی نیت خود را برای تجزیه و تضعیف سوریه پنهان نمی‌کنند و اسناد و گزارش‌های زیادی از حمایت دولت‌های غربی از گروه‌های تروریستی وجود دارد. اسد گفت: غرب و نظامیان غربی که ائتلافی را با رهبری امریکا تشکیل دادند،‌ در واقع از داعش حمایت می‌کردند. برای نمونه چند روز پیش وقتی که داعشی‌‌‌‌ها به نیروهای سوری حمله کردند و سوریه از خود دفاع کرد و آنان را شکست داد، در پاسخ امریکایی‌‌‌‌ها به نیروهای سوریه در بخش شرقی این کشور حمله کردند. رئیس‌جمهور سوریه در ادامه ضمن اشاره به حمایت ایران و روسیه در مبارزه با داعش مهم‌‌ترین موفقیت نیروهای سوری در مبارزه با داعش را حمایت مردم کشورش عنوان کرد. اسد در ادامه به ساندی‌میل گفت: «ما با تروریست‌‌‌‌ها مبارزه می‌کنیم و آن تروریست‌‌‌‌ها تحت حمایت دولت بریتانیا، دولت فرانسه، دولت امریکا و دست‌نشانده‌های آنان در اروپا یا در منطقه هستند. ما با تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم و برای مبارزه با آنها ، از حمایت عمومی در سوریه برخورداریم. به همین دلیل است که ما پیشرفت کرده‌ایم. دلیل این پیشرفت‌‌‌‌ها تنها داشتن حمایت ایرانی‌‌‌‌ها و روس‌‌‌‌ها نیست، آنها نمی‌توانند جایگزینی برای حمایت عمومی باشند». در اوایل شروع بحران سوریه خیلی‌‌‌‌ها به‌ویژه در غرب انتظار داشتند دولت اسد سقوط کند اما پس از گذشت هفت سال نه تنها سقوط نکرده است بلکه گام به گام مناطق تحت کنترل تروریست‌‌‌‌ها را آزاد کرده است. در حالی که بعضی‌‌‌‌ها می‌گویند مهم‌‌ترین دلیلی که اسد سقوط نکرد حمایت ایران و روسیه بود اما بعضی ناظران تأکید دارند اگر حمایت‌های عمومی نبود کمک‌های تهران و مسکو نمی‌توانست مؤثر باشد. بشار اسد برای نشان دادن اهمیت حمایت مردمی شاه ایران را مثال زد و گفت شاه ایران یک دست‌نشانده غربی بود که نتوانست در برابر مخالفت مردمی مقاومت کند و نابود شد و کل حکومت وی نیز در طول چند هفته نابود و وی مجبور به گریز از کشور شد. بشار اسد در بخشی از گفت‌وگوی خود خاطر نشان کرد: روسیه برای قانون بین‌الملل مبارزه می‌کند و بخشی از این قانون حاکمیت کشور‌‌‌ها است که سوریه نیز یکی از آن کشورهاست. سیاست‌های روسیه، رفتار و ارزش‌های آنان این طور نیست که قصد دیکته کردن یا مداخله داشته باشند. رئیس‌جمهور سوریه افزود: «ما بیش از شش دهه، روابط خوبی با روسیه داشته‌ایم، حتی اگر اختلافاتی باشد چون جنگی وجود دارد و چون جنب‌وجوش بالایی اکنون در منطقه وجود دارد، داشتن اختلاف بین طرف‌های مختلف، طبیعی است، چه درون دولت خودمان باشد یا با دیگر دولت‌ها: روسیه- سوریه، سوریه- ایران، ایران-روسیه، و درون همین دولت‌ها. این امری طبیعی است. اما در نهایت تصمیم درباره آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد و آنچه اتفاق خواهد افتاد، تصمیم خود سوریه است.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین