معماری ائتلاف تهران با «صدر» بر ستون‌های‌ «امریکا‌ستیزی»‌
کد خبر: 908357
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003oIv
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
نیاز‌های سائرون و ایران از اختلافات‌شان بیشتر است

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف انتخاباتی سائرون كه زمانی جریان صدر ثانی را پایه گذاشت، با چهره جنجالی و البته مردمی‌اش شناخته می‌شود، كسی كه در جریان جنگ‌های اول و دوم نجف در سال 2004 گفته‌‌‌‌ می‌شد، خود شخصاً به سمت سربازان امریکایی خمپاره پرتاب كرده است. «رائد فهمی»، رهبر حزب کمونیست عراق، صدر جوان یك دهه قبل را كه حالا دیگر سپیدی محاسنش در تصاویر چشم‌نوازی می‌كند، چهره‌ای خوانده كه نه ایران دوستش دارد و نه امریکا. ولی حالا نه سیاست‌های ایران در عراق‌، بدون صدر پیروز پیش‌ خواهد رفت و نه صدر برای تشكیل ائتلاف، از ایران بی‌نیاز است.
به گزارش «جوان» ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق اولین مقام ایرانی بود كه دیروز نخسیتن سیگنال‌های مثبت را به سمت ائتلاف پیروز انتخابات عراق ارسال كرد، سیگنالی كه البته واكنش مثبت رئیس دفتر سیاسی جریان صدر را به دنبال داشت. مسجدی در گفت‌وگو با العالم از تعبیر «اراده مردم عراق‌» برای پیروزی جریان صدر استفاده كرده و ضمن تبریك این پیروزی گفته است:‌« سید مقتدی صدر از دوستان و برادران عزیز و تأثیرگذار در کشور دوست و همسایه ما عراق است. رابطه جمهوری اسلامی ایران و ایشان یک رابطه تاریخی و ریشه‌دار بوده چنانکه جمهوری اسلامی ایران با دو شهید بزرگوار سیدمحمد باقر و سیدمحمد صادق صدر( عمو و پدر ایشان) دارای رابطه‌ای عمیق بوده است.» ‌این موضع‌گیری سفیر ایران، خیلی زود با واكنش مثبت جریان صدر روبه‌رو شد و ضیاء الاسدی، مسئول دفتر سیاسی مقتدی صدر هرچند در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت:«‌ ائتلاف ما برخی را غافلگیر کرد‌» ولی تأکید كرد :‌« اما ما اصول فکری مشترک بسیاری داریم.» ‌نكته مهمی كه رئیس دفتر صدر بر آن انگشت گذاشته، همان چیزی است كه بسیاری آن را زمینه مشترك همكاری ایران با صدری‌‌‌‌ها می‌دانند:« جریان صدر عراق و گروه‌های هم‌پیمان آن هرگز به خواسته‌های امریکا تن نخواهند داد و ما و ایران روابط پایداری با یکدیگر داریم.» ‌الاسدی با تأکید بر اینکه گرایش سیاسی شخص نخست‌وزیر ارتباطی با عملکردش در دولت ندارد، همچنین گفته است:‌« مقتدی صدر هرگز اجازه نخواهد داد از عراق به عنوان فضایی برای آغاز حمله علیه هیچ یک از کشورهای همسایه استفاده شود.» ‌او تأکید كرد:«هرگز تسلیم هیچ خواست خارجی چه از سوی امریکا و چه هر طرف دیگری نخواهیم شد.» ‌او حضور امریکایی‌‌‌‌ها در عراق را غیرقابل‌پذیرش خوانده، ضمن اینكه به بحث‌‌‌‌هایی كه درباره مناسبات محرمانه صدر با عربستان مطرح شده نیز پاسخ داده است:‌ «هیچ‌گونه ارتباط محرمانه‌ای میان عربستان و مقتدی صدر به جز دیدارهای علنی وجود ندارد.»
بیشتر ناظران هرچند می‌پذیرند كه صدری‌‌‌‌ها در برخی مسائل عراق از جمله اصرار بیش از اندازه او بر هویت عربی و نحوه حضور ایران در عراق اختلاف نظر دارند، ولی تأکید دارند كه هر دو طرف خواهند توانست روی محور رودررویی با امریکا، به یك تفاهم نسبی با همدیگر دست پیدا كنند. آنها به سوابق جیش‌المهدی در شهرک صدر و جنگ‌های اول و دوم نجف در دوران نخست‌وزیر ایاد علاوی اشاره می‌كنند، جایی كه امریکایی‌‌‌‌ها برای دستگیری و کشتن صدر جوان بسیج شدند ولی حامیان بی‌شمار او در قبرستان وادی‌السلام و کوچه‌‌‌‌‌ها و خیابان‌های نجف، مانع اجرای این سناریوی امریکا شدند. نیویورك‌تایمز در تازه‌‌‌‌‌ترین گزارش خود نوشته كه صدر که روزگاری در ایران زندگی می‌کرد، حال مخالف حضور نیروهای طرفدار ایران در عراق و استقلال عمل آنان شده است. نیویورك تایمز به سفر چند ماه قبل او به عربستان و دیدارش با محمد بن سلمان اشاره كرده و نوشته است:‌« به نظر می‌رسد اکنون او روحیه ضد‌امریکایی خود ر‌ا حفظ کرده و به موازات آن مخالف حضور ایران در عراق است. این موضوع به نفع عربستان سعودی است.» ‌در ورای چنین تحلیلی، ویژگی‌های هویتی صدر از جمله حضور نه‌چندان كوتاه او در حوزه قم و مناسبات تنگاتنگ خانوادگی با روحانیون شیعه در قم به خصوص آیت‌الله سیدکاظم حائری، صدر را در انتخاب نهایی در جبهه ایران قرار خواهد داد. فراتر از همه اینها، صدر میانسال، در فضای كنونی عراق و جریان‌های شیعی دور و بر خود، یك دلیل دیگر نیز برای نزدیكی مجدد به تهران دارد، دلیلی كه نیویورك‌تایمز به خوبی به آن اشاره كرده است که «صدر بتواند یک دولت ائتلافی قوی را بدون حضور گروه‌های سیاسی مورد حمایت ایران تشکیل دهد.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار