سينما رفتن مردم خلاف‌نظر منتقدان است!
کد خبر: 907346
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003o2c
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
سينما‌ها به استقبال اكران‌های ويژه ماه رمضان رفتند
طرح اكران ماه رمضان آغاز شده و علاقه‌مندان به سينما مي‌توانند تا قبل از افطار فيلم‌هاي سينمايي را با بليت‌هاي نيم‌بها تماشا كنند...
محمد صادق عابدينی

طرح اكران ماه رمضان آغاز شده و علاقه‌مندان به سينما مي‌توانند تا قبل از افطار فيلم‌هاي سينمايي را با بليت‌هاي نيم‌بها تماشا كنند، با اين حال تا پيش از برپايي اين طرح كه به منظور رونق بخشي به سينماها در ماه رمضان اجرا مي‌شود، جدول فروش سينماي ايران حاوي نكات جالبي درباره آثار روي پرده است.

اكران اولي‌ها همچنان در صدر

جدول فروش سينما نشان مي‌دهد هنوز هم فيلم‌هاي اكران اول نوروز در صدر قرار دارند و براي رسيدن به مجموعه فروش بيشتر در حال رقابت با يكديگر هستند. «مصادره» اولين فيلم سينمايي مهران احمدي كه داستانش درباره زندگي يك ساواكي فراري و پسرش است در مرز رسيدن به 15 ميليارد تومان فروش قرار گرفته است. بعد از مصادره، فيلم سينمايي «لاتاري» ساخته محمدحسين مهدويان از مرز 14 ميليادر تومان عبور كرده و در رتبه دوم پرفروش‌ترين فيلم سال قرار گرفته است. لاتاري برخلاف «مصادره» فيلمي اجتماعي است و داستان گزنده‌اي دارد. اين فيلم نگاهي به پديده قاچاق دختران ايراني به كشورهاي عربي و ايجاد باند‌هاي فساد و فحشا در كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس دارد و جزو معدود فيلم‌هاي سينمايي است كه داراي قهرمان است اما جايگاه سوم پرفروش‌ترين فيلم سينماي ايران به فيلم «به وقت شام» تعلق دارد.
اين فيلم سينمايي را بايد جزو آثار استراتژيك سينماي ايران دانست؛ فيلمي كه به حضور مستشاري ايران در سوريه و حمايت نيروهاي ايراني از مردم سوريه در مقابل تروريست‌هاي داعش اشاره دارد. «به وقت شام» پربحث‌ترين فيلم سينمايي اكران شده در سال جاري است كه حتي كمپین‌هاي تبليغاتي آن نيز باعث ايجاد موج رسانه‌اي شده است. بعد از اين سه فيلم كه از مرز 10ميليارد فروش عبور كرده‌اند، كمدي «لونه زنبور» قرار گرفته است.
لونه زنبور كه يكي از پرحجم‌ترين آگهي‌هاي تلويزيوني را دارد، از مرز5/8ميليارد تومان عبور كرده و در رده چهارم پر فروش ترين‌ها قرار گرفته است.

موتور «فيلشاه» تازه روشن شده

انيميشن سينمايي فيلشاه در ايام عيد روند فروش مثبت اما كندي را طي كرد. اين فيلم در روزهايي كه سه فيلم بالاي جدول فروش‌هاي ميلياردي داشتند در ميانه‌هاي جدول فروش قرار داشت ولي همان طور كه حامد جعفري تهيه كننده فيلشاه در گفت و گو با «جوان» تأكيد كرده بود، بعد از هفته دوم فروردين بود كه موتور فروش فيلشاه روشن شد.
اين انيميشن توانسته هفته پيش با فروش نزديك به 670 ميليون تومان در رتبه دوم پرفروش‌ترين فيلم هفته قرار گيرد. فيلشاه اكنون با 7 ميليارد تومان در رتبه پنجم پرفروش‌ترين فيلم گرفته است.

شكست‌خورد‌ه‌ها همچنان روي پرده

از ميان هفت فيلم حاضر در اكران اول سال، دو فيلم نيز كه فروش مناسبي نداشته‌اند هنوز بر پرده اكران هستند. اين فيلم‌ها شامل «خرگيوش» اولين ساخته سينمايي ماني باغباني و «فراري» به كارگرداني عليرضا داود‌نژاد است كه اولي با نزديك به 2 ميليارد تومان در رتبه هفتم پرفروش‌ترين‌هاي امسال قرار گرفته و دومي با كمي بيش از 500 ميليون تومان فروش مجموع در رتبه يازدهم جا خوش كرده است. فروش بد فيلم فراري در حالي رخ داد كه اين فيلم در جشنواره فيلم فجر با استقبال خوب منتقدان روبه‌رو شده بود.

دوقطبي پرفروش و نفروش

مسعود اطيابي كه فيلم قبلي‌اش به نام ماه گرفتگي هنوز اكران نشده است و در آن فيلم رويكردي سياسي را دنبال مي‌كند، اين بار از موضع فيلمسازي كه مي‌خواهد سينماي سياسي و استراتژيك را دنبال كند جدا شده و در مقام فيلمساز تجاري ساز كمدي «تگزاس» را به سينما آورده است.
تگزاس که با داشتن 185 سالن سينما بيشترين تعداد سالن سينما را دارد، هفته گذشته با فروش بيش از یک‌ميليارد و 159 ميليون تومان در رأس جدول فروش هفته‌اي قرار گرفت. تگزاس اكنون با فروش بيش از 6 ميليارد و 400 ميليون در رتبه ششم پرفروش‌ترين فيلم‌ها قرار گرفته و با توجه به ميزان فروش هفتگي اين فيلم، احتمال اينكه به رأس جدول فروش نزديك شود زياد است.
فيلم سينمايي «عصباني نيستم» با فروش نزديك به 2ميليارد تومان در رده هشتمين فيلم پر فروش قرار گرفته است. عصباني نيستم با وجود اينكه مدت‌ها در توقيف به سر مي‌برد توانسته است رضايت صداوسيما را براي پخش تيزرهاي تبليغاتي كسب كند. عصباني نيستم با فروش هفتگي 600 ميليون توماني در رده سوم پرفروش‌ترين فيلم‌هاي هفته گذشته قرار گرفته و اين فيلم نيز امكان دستيابي به رتبه‌هاي بالاتر را دارد.
چهار راه استانبول و خجالت نكش، در جدول فروش يكديگر را تعقيب مي‌كنند. اين دو فيلم چه در ميزان فروش هفتگي و چه در فروش مجموعه سايه به سايه هم حركت مي‌كنند، با اين تفاوت كه مشتري‌هاي «چهار راه استانبول» بيشتر است و باعث شده اين فيلم در رده نهم و «خجالت نكش» در رده دهم پرفروش‌ترين فيلم‌ها قرار بگيرند. مصطفي كيايي كارگردان «چهار راه استانبول» نسبت به وضعيت اكران فيلمش و نحوه اختصاص سالن‌هاي سينمايي مصاحبه‌هاي تندي داشته است و مي‌شود گفت اگر تعداد سانس‌هاي بيشتري در اختيار «چهار راه استانبول» قرار مي‌گرفت فروش بهتري داشت.
دوازدهمين فيلم پرفروش امسال به فيلم سينمايي «خوك» ساخته ماني حقيقي اختصاص دارد؛ فيلمي كه از 400 ميليون تومان فروشش گذشته است.

ته جدولي‌ها

مجيد مجيدي با «آن سوي ابرها» هفته گذشته فقط 40 ميليون فروش داشته است. اين فيلم در دو هفته اكران به مجموع 94 ميليون تومان رسيده است. فروش پايين اين فيلم اعتراض سينمادارها را هم در پي داشته است، به طوري كه گفته مي‌شود در چند سانس اكران «آن سوي ابرها» صرفاً دو نفر در سينما حضور داشته‌اند. بعد از اين فيلم «جشن دلتنگي» قرار دارد. جشن دلتنگي كه رتبه چهاردهم در اكران‌هاي سال 97 را در اختيار دارد با 31 سالن در اختيار تنها 90 ميليون تومان فروش داشته است.
جدول فروش سينما نشان مي‌دهد هنوز هم پرفروش‌ترين ژانر سينمايي در ايران كمدي‌ها هستند و امسال هم رأس جدول فروش در اختيار فيلم‌هاي كمدي خواهد بود. نكته مهم ديگر درباره جدول فروش، حركت خوب سينماي انيميشن است.
فيلشاه توانسته با رشد مخاطب روند رو به رشدي در ميزان فروش داشته باشد و همين موضوع مي‌تواند در تصميم تهيه كنندگان سينما براي توجه به صنعت پويانمايي مؤثر باشد اما نكته ديگري كه از جدول فروش سينما برداشت مي‌شود اين است كه مخاطبان سينما براي سينما رفتن تحت تأثير نظرات منتقدان نيستند و بسياري از آثاري كه منتقدان از آنها استقبال كرده‌اند، از وضعيت خوبي در فروش برخوردار نيستند.
آغاز ماه مبارك رمضان و شروع طرح اكران رمضان مي‌تواند در جدول فروش سينماها تغييراتي را ايجاد كند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار