مهار 70 درصدی ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه
کد خبر: 906839
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003nuR
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد:
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینکه خشکی دریاچه ارومیه تبعات زیادی برای منطقه و موجودات زنده خواهد داشت، گفت: اولویت دولت احیای صد درصدی دریاچه ارومیه است و در همین راستا با اجرای پروژه های انتقال آب و کاشت درختچه و بوته در شوره زار های منطقه توانسته 70 درصد از ریز گرد ها را مهار کند.

سرخوش با بیان اینکه وسعت ریزگرد های نمکی در آذربایجان شرقی بیشتر از آذربایجان غربی است، افزود: غبار نمکی حاصل از خشکی دریاچه ارومیه همانند غبار خاکی نیست و به محض گسترش یافتن آن تمامی پوشش گیاهی را از بین می برد که در این راستا ستاد احیا و منابع طبیعی با شناسایی مناطق گرد و غبار و بیابان زدایی در صدد تثبیت ریزگردها تلاش می کنند.
وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه 2 میلیارد و 130 میلیون متر مکعب آب دارد، تصریح کرد: تراز فعلی دریاچه 1270.80 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 سانتی متر کاهش دارد.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی فضای مجازی، رسانه و دنیای دیجیتال را بستری ارزشمند برای فرهنگسازی دانست و گفت: امروزه به سبب گسترش فناوری و دنیای مجازی برای انتقال اطلاعات و استفاده عمومی و گسترده اکثر جامعه از این بستر می تواند زمینه خوبی برای شناساندن اهمیت احیای دریاچه ارومیه و مضرات خشکی آن باشد.
وی با بیان اینکه مشکل زیست محیطی دریاچه ارومیه مسئله ای فرا منطقه ای است ادامه داد: خشکی دریاچه ارومیه اثرات جبران ناپذیری بر منطقه خواهد داشت و استفاده از زیرساخت های بروز از جمله فضای مجازی و دنیای دیجیتال در کنار پروژه های اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه بسیار لازم است چرا که احیای دریاچه ارومیه بدون فرهنگسازی و همراهی مردم امکان پذیر نخواهد بود.
سرخوش با اشاره به اینکه امروزه دنیای بازی (گیم) در بین کودکان رواج یافته و زمینه خوبی برای فرهنگسازی است گفت: ساخت انواع بازی های رایانه ای می تواند دانش اموزان و کودکان را با مشکلات کم ابی، مصرف بهینه آب و خطرات اتمام آب های زیر زمینی آشنا کند و فرهنگ استفاده صحیح و اصولی منابع آبی را از زمان کودکی به آن ها آموزش داد.
وی ادامه داد: 2 میلیارد و 100 میلیون تومان نیز از محل اعتبارات سال 96 احیای دریاچه ارومیه برای تامین هزینه این زیرساخت آموزشی در نظر گرفته شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین