بازگشت پساب های تهران به بخش کشاورزی و صنعت البرز ضروری است
کد خبر: 905838
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003neI
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده در بخش کشاورزی خروج بخش عمده ای از آب استان است، گفت: بازگشت پساب های تهران به بخش کشاورزی و صنعت البرز ضروری است.

سید مجید موسوی در میزگرد علمی چالش های استان البرز در حوزه های مختلف مرتبط با اقتصاد کشاورزی، اقتصاد دانش بنیان، منابع طبیعی و محیط زیست که در یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی ایران درکرج ، افزود: بیش از 2 میلیارد مترمکعب منابع آبی در البرز وجود دارد که از این میزان 750 میلیون مترمکعب آن صرف بخش کشاورزی ، 750 میلیون مترمکعب انتقال به خارج از استان و مابقی صرف دیگر بخش ها می شود.

وی در ادامه به ظرفیت های بخش کشاورزی استان البرز اشاره کرد و اظهار داشت: همجواری با بازارهای بزرگ و تنوع اقلیمی، امکان کشت در تمام فصول سال برای استان فراهم کرده است.

وی، دسترسی به راه های مواصلاتی اصلی کشور، وجود مراکز تحقیقاتی، آگاهی فنی و تخصص بالای بهره برداران ، وجود تشکل های تولیدکنندگان محصولات مختلف، فراهم بودن بستر اگروتوریسم و تنوع محصولات از دیگر مزیت های استان البرز در بخش کشاورزی برشمرد.

موسوی گفت: در استان البرز 68 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی، 115 هزار هکتار جنگل، 373 هزار هکتار مرتع و 45 هزار هکتار بیابان وجود دارد که بیش از 38 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را اراضی زراعی تشکیل می دهد که 47 درصد اراضی زراعی به کشت غلات اختصاص دارد.

 وی ادامه داد: میزان محصولات زراعی تولید شده در استان سالانه حدود 910 هزار تن است که عمده این تولیدات به محصولات علوفه ای ، سبزی و صیفی اختصاص یافته است.رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز بیان داشت: البرز 33 دهم درصد از اراضی زراعی کشور را در خود جای داده ولی 1.1 درصد از محصولات زراعی کشور را تولید می کند.

موسوی افزود: سالانه 483 هزار تن محصولات باغی در البرز تولید می شود که این استان کمتر از یک درصد باغات کشور را دارد اما 2.5 درصد محصولات باغی ایران در این استان تولید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ، تولید 53 هزار تن فرآورده دامی را از دیگر مزیت های اقتصادی البرز دانست و افزود: یکی ازقابلیت های استان برخورداری ازبالاتربودن متوسط برداشت گندم در سطح هکتار است به طوریکه در سطح جهانی به ازای مصرف هر مترمکعب آب یک کیلو و 250 گرم محصول تولید می شود در حالیکه در البرز به ازای این مصرف آب 2 کیلوگرم تولید محصول داریم.استان البرز 75 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار