بحران دریاچه ارومیه در خلیج گرگان تکرار می‎شود
کد خبر: 693414
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002uO6
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۴
رئیس بنادر و دریانوردی گلستان هشدار داد:
رئیس بنادر و دریانوردی گلستان گفت: با شرایط رژیم رسوب‎گذاری دریای خزر بحران دریاچه ارومیه در خلیج گرگان تکرار می‎شود.

الله یار اسعدی  رئیس بنادر و دریانوردی گلستان در جلسه شورای هماهنگی حمل و نقل استان گلستان گفت: جمع شدن رسوب های آبی از منطقه آستارا  به گلستان  سبب غیرقابل بهربرداری  آبراهه های موجود استان گلستان شده در آینده ای نه چندان دور آبراهه های گلستان به بحران دریاچه ارومیه گرفتار خواهند شد

وی که به مناسبت هفته حمل و نقل و راهداری سخن میگفت با بیان این مطلب افزود: در آینده نزدیک با شدت گرفتن این روند انقطاع دریای خزر از خلیج گرگان اتفاق می افتد.

این مقام مسئول بروز مشکلات خلیج گرگان را ناشی از پس روی دریای خزر خواند و خواستار توجه بیشتر در این زمینه شد.

رئیس بنادر و دریانوردی گلستان با بیان اینکه فعال شدن بنادر یکی از مطالبات مردم استان است، تصریح کرد: بندر خواجه نفس یکی از گزینه هاست،

وی گفت: دولت سرمایه ای برای سرمایه گذاری در بنادر ندارد لذا بخش خصوصی باید ورود کند.

اسعدی؛ بندرسازی را یک صنعت گران خواند و بیان داشت: برای هر متر بندرسازی 15 الی 20 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی یادآور شد: لایروبی در دنیا هفت تا 9 دلار هزینه دارد که میلیون ها مترمکعب باید لایروبی شود تا کشتی پهلو بگیرد، دولت سرمایه ندارد که در این راستا هزینه کند لذا بخش خصوصی باید در این زمینه ایفای نقش کند.

رئیس بنادر و دریانوردی گلستان گفت: در صورت حمایت سرمایه گذار در فاز نخست شاهد پهلو گرفتن کشتی سوختی در سواحل خواجه نفس تا دو سال آینده در این منطقه خواهیم بود.

اسعدی با اشاره به اینکه نظارت بر ساخت و سازهای مجاز دریایی و سواحل استان در حال انجام است از خدمات حمایتی تصادم های شناور خبر داد و افزود: در حال حاضر می توان روی قابلیت دریانوردی تفریحی و گردشگری مانور داد و از آن استفاده کرد.

وی بیان کرد: اگر گردشگری دریایی در منطقه آشوراده اتفاق بیفتد، کانال و معبر باز شود نسل شناورهای توریستی متفاوت خواهد بود.

این مسئول در پایان با بیان اینکه 10 کیلومتر خلیج داریم، یادآور شد: محیط زیست با هر گونه شمع کوبی در این منطقه که حمایت شده است مخالف بوده که برای دسترسی به ساحل دریای خزر 17 کیلومتر مسیر داریم که باید به آن دست پیدا کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار