نیم نگاهی به سفره پرخرج دولت!
بر اساس قانون همزمان با ارائه لایحه بودجه باید جداول بدهی‌ها و مطالبات دولت هم به مجلس شورای اسلامی ارائه شود؛ اما علی‌رغم این که مجلس در آستانه بررسی بودجه سال‌۹۸ و تصویب آن است، این جداول از سوی دولت ارائه نشده است
رئیس کل اسبق بانک مرکزی:
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه زمانی ایران مدعی پیوستن به سازمان تجارت جهانی بود گفت: این که کیفیت خودرو تولید داخل بالا نرود و در عین حال مرزها هم بسته شود تا مردم ناچار به خرید خودرو داخلی شوند هنر نیست.
سرانجام سیاست جدید قیمتی در حوزه خودرو یعنی تعیین قیمت تا زیر ۵ درصد قیمت بازار، توسط خودروسازان کلید خورد. با این حال، مروری بر عملکرد وزیر صنعت در این زمینه و نیز سیاست های در جریان، حاوی سوالات و ابهامات جدی در خصوص این صنعت به شدت حمایتی است.
قیمت هر گرم طلا امروز شنبه ۲۹ دی ۹۷، ۳۶۰ هزار تومان است.
واردکنندگان اعتبارسنجی می‌شوند
عبدالناصر همتی طی اطلاعیه‌ای خبر داد: «از آنجا که تخصیص و تأمین ارز به منظور واردات کالا و خدمات مورد نیاز کشور انجام می‌شود، متأسفانه در این فرآیند در گذشته سوءاستفاده‌های زیادی صورت گرفته است و برخی به بهانه واردات کالا و خدمات مورد نیاز با طی فرآیند‌های قانونی اقدام به دریافت ارز کرده و متأسفانه پس از دریافت ارز، متناسب با ارز دریافتی کالا به کشور وارد نکرده‌اند. با به‌کارگیری این سامانه تمام بانک‌ها، وزارت صمت، گمرک و سازمان امور مالیاتی به اطلاعات و عملکرد واردکنندگان دسترسی خواهند داشت.»
نمودار تولید گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی در ایران طی ۴۰ سال گذشته روند رو به رشدی داشته است؛ نموداری که شاید بخش درخشان آن بنزین باشد، زیرا ایران که واردکننده این محصول بود، اکنون در تولید این فرآورده نفتی به خودکفایی رسیده و حتی زمزمه‌های صادرات بنزین هم به گوش می‌رسد.
مدیر عامل بورس انرژی گفت: حمایت و نظم در عرضه و تداوم حجم مشخصی از نفت خام در بورس انرژی می‌تواند به اطمینان کافی خریداران منجر شود.
هادی غلامحسینی
یکی از دلایل کوچک‌بودن بازار سرمایه ایران و همچنین سهم اندک این بازار در تأمین مالی اقتصاد، عدم‌شفافیت است. در این بین به لطف عقب‌ماندگی کیفی و کمی بازار سرمایه، نظام بانکی ایران سال‌ها است که باید سهم ۷۰ تا ۸۰ درصدی تأمین مالی بخش‌های مختلف اقتصاد ایران را به دوش بکشد
شواهد و اظهار نظر‌ها نشان می‌دهد در درون دولت برخی‌ها سیاست‌های ارزی بانک مرکزی را برای تسهیل رانت‌خواری آشنایان و کسان و اطرافیان‌شان زیر فشار قرار داده‌اند و تلاش می‌کنند با از بین بردن استقلال بانک مرکزی، به منافع خود برسند؛ چیزی که در اظهارات دیروز رئیس کل بانک مرکزی نمود یافت. باید پرسید این چه رانت‌خواران و رانت‌جویانی هستند که می‌توانند علیه تصمیمات بانک مرکزی فضاسازی کنند. قطعا این افراد، کسان ضعیفی از خارج دولت نیستند.
در حالی که هنوز چشـم‌هـا به قیمت‌های جدید خودرو‌های تولید داخل که شنبه گذشته اعلام شده‌بود، عادت نکرده‌اند، سایپا در یک اقدام شبانه بار دیگر قیمت خودرو‌های پر تیراژ خود را افزایش داد، تا شگفتانه خریداران را بیش از هر زمان دیگر کند.
۹