نظارتی از سوی دولت برای کنترل بازار خودرو نیست
تقی کبیری عضو کمیسیون صنایع؛
در روز‌های گذشته، اختلاف قیمت خودرو در کارخانه با بازار آزاد به شدت افزایش یافته و به التهاب بازار دامن زده است. مقایسه قیمت بازار با قیمت کارخانه در برخی موارد، حکایت از اختلاف چند ده میلیون تومانی در قیمت بعضی خودرو‌ها دارد.
تداوم قاچاق با امضای طلایی برخی‌ مدیران
پرهام فر مطرح کرد؛
مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز گفت: وجود امضاء طلایی و نبود ابزار‌های مبارزه با قاچاق باعث شده است تا این پدیده همچنان به شکل معضل باقی بماند.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که برخی ها قصد دارند با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی واردات را افزایش دهند تا بتوانند کالاهای وارداتی را با قیمتی گران تر بفروشند گفت: بانک مرکزی در جریان است و اقدامات لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت.
کارشناسان عوامل مختلفی را برای این افزایش قیمت معرفی کرده‌اند و جالب‌ترین آن‌ها هم متعلق به گروهی است که گرانی بازار‌های طلا و ارز را به مسکوت ماندن FATF ربط داده‌اند!
یک مصوبه یک قانون این همه معضل؟!
به نظر می‌رسد در این دستگاه اجرایی نه تنها توجهی به توصیه‌های معظم له در منع واردات بی‌رویه و بی‌مورد نمی‌شود و نه تنها از حکم آمره قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی کشور تمکین نمی‌شود بلکه وزیر محترم راه و شهرسازی به نظر مخالف وزیر صنعت و معدن هم در منع واردات خودرویی که در داخل کشور تولید می‌شود توجهی ندارد...
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: اختصاص ارز با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۲ هزار وارد کننده و تولیدکننده به معنای دادن ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت به این افراد است.
عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی تهران گفت: بازار مسکن همواره در دوره چرخه ۴ تا ۵ ساله در رکود به سر می‌برد و در یک دوره ۶ ماهه یا یک ساله دچار رونق در معاملات و افزایش قیمت مسکن می‌شود.
رئیس کل اسبق بانک مرکزی قبول اشتباهات توسط تیم اقتصادی دولت را تنها راه مدیریت گرانی‌های اخیر دانست و گفت: تیم اقتصادی دولت باید با اجتماع نظرات خودشان، قبول کنند تصمیماتی که گرفتند قابل تجدیدنظر است.
۹