به بهانه فرارسيدن چهلمين روز ارتحال آيت الله حاج شيخ مجتبي بهشتي اصفهاني
آیة الله بهشتی در نجف اشرف متولد شد ودر آن شهر نشو ونما یافت واز خرمن فضل ودانش دانشوران آن دیار خوشه ها برچید وبزرگان عالم تشیع را در آن دیار ملاقات نمود.
مروری بر اثر نوانتشار «از تحصن تا بازگشایی»
نظری بر رویداد‌های سیاسی و انقلابی شهر آبادان پیش از وقوع آتش‌سوزی در سینما رکس این شهر
در بررسی فاجعه آتش‌سوزی سینما رکس آبادان و نیز تعداد و حالات شهدای آن» جای عقده‌گشایی سیاسی و جناحی و جای عرض‌اندام گروهک‌های ضدانقلاب نیست! این شهدا متعلق به انقلاب هستند. هویت انقلاب هستند، جریان‌ساز و حماسه‌آفرین در انقلاب هستند، چراکه مظلومانه در آتش دژخیم سوختند. تا سند و گواهی باشد دال بر ادای دین آبادان به انقلاب اسلامی ایران
حاشیه‌ای بر انتشار یادنامه آیت‌الله حاج شیخ روح‌الله کمالوند خرم‌آبادی
مرحوم آیت‌الله حاج آقا روح‌الله کمالوند یکی از روحانیون بزرگ نه تنها در خرم‌آباد بلکه ایران بود. شخصیت علمی، اخلاقی و اجتماعی او به قدری بالا و والا بود که هرگز نظیرش نخواهد آمد. وی در ماه جمادی‌الاول سال 1391 هجری‌قمری در یک خانواده روحانی در شهر خرم‌آباد به دنیا آمد
خوانشی تحلیلی از نامه انتقادی علی دشتی به محمدرضا پهلوی در خردادماه 1342
روایت ابواب جمعی هر نظام سیاسی از عوامل فساد و زوال آن، در زمره معتبرترین اسناد در بازنمایی چرایی و چگونگی انحطاط و تعطیل آن سیستم است. این قاعده در بازپژوهی علل سقوط سلطنت محمدرضا پهلوی نیز، بس صادق و جاری است.
«روایت‌ها و خاطره‌هایی از انقلاب در فاصله دو هجرت» در گفت و شنود با محمدرضا اعتمادیان
اگر عامل مردمی در انقلاب وجود نداشت و قرار بود کار‌ها به شکل دستور از بالا و تشکیلات رسمی پیش برود، هزینه‌های سنگینی صرف می‌شد و امکان نداشت کار به ثمر برسد. در آن روز‌ها کسی به خود فکر نمی‌کرد و همه یکدل و همصدا به سوی یک هدف حرکت می‌کردیم و هیچ‌کس از بذل هیچ چیزی دریغ نداشت
محمد رضا کائینی، دبیر صفحه تاریخ روزنامه جوان، در تازه‌ترین یادداشت خود در صفحه ایسنتاگرامش به ذکر جزئیات جدیدی از قتل سرتیپ محمود افشارطوس، رئیس شهربانیِ دکتر مصدق، پرداخته است.
گروه بی‌بی‌سی قبل از ۲۲ بهمن از جریانات انقلاب در اصفهان فیلم گرفت و یکی از آن‌ها گفت: اگر الان بتوانم با لندن تماس بگیرم، خواهم گفت: جمهوری اسلامی از همین حالا در اصفهان برقرار شده است! گفتم من می‌توانم این کار را بکنم. او را به هتل شاه‌عباس بردم و از طریق دوستان انقلابی در مخابرات، تماس او را با لندن برقرار کردم. او هم خبر داد که اصفهان در دست انقلابیون است!
یادداشت «محمد رضا کائینی» درباره سرانجام سراینده و ترسیم‌گر چیره دست دربار ناصری
در سال‌های واپسین عمر ابوالحسن خان، او پس از یک دوره طولانی فعالیت هنری فاخر در رادیو، بر اثر چشم و هم چشمی، از این دستگاه اخراج شد!
نگاهی بر انتشار مجموعه خاطرات جدید از شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر
اثر تاریخی- روایی «ناگفته‌ها و اسرار زندگی شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر، به قلم آیت‌الله شیخ عفیف نابلسی، اخیراً به همت دفتر نشر معارف ترجمه و روانه بازار نشر گشته است.
۲