«گذری تاریخی بر یک زیستِ معطوف به خدمت و تربیت» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی مظاهری
در 15 خرداد 1342 اصفهان بودم، ولی در حد مقدور گاهی با عده‌ای از دوستان به قم می‌رفتیم و فرمایش‌های امام را دریافت می‌کردیم و تا جایی که امکان داشت، کار‌هایی را انجام می‌دادیم. آن روز‌ها عموماً به امام گرایش پیدا کرده بودند، مخصوصاً آقای گلپایگانی خیلی به امام ارادت داشتند. همچنین علامه طباطبایی خیلی به امام علاقه‌مند بودند
به بهانه انتشار خاطرات سیاسی هاشم امانی
در حاشیه انتشار اثر تاریخی- روایی «دربار به روایت دربار»
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی «درباره امام خمینی، ۱۵ خرداد و مسئله انقلاب»
یادداشت «محمدرضا کائینی» به مناسبت سالگرد فوت «پوران فرخزاد»
دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان به مناسبت دومین سالگرد پوران فرخزاد، خواهر فروغ فرخزاد، در اینستاگرام خود به احوال این شاعر فرهیخته و حواشی زندگی او پرداخت. نگارنده در این یادداشت اشاره کرده است: «سایه سنگین شهرت خواهر، مانع شده بود که کارکرد او، آنگونه که می‌بایست دیده شود یا دست کم، او خود چنین می‌پنداشت.» متن کامل یادداشت کائینی در ادامه از نظر می‌‎گذرد.
حاشیه‌ای بر انتشار اثر «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله خادمی»
به بهانه انتشار یادمان زنده‌یاد آیت‌الله حاج‌آقا رحیم ارباب
«طرحی از یک تکاپوی علمی و انقلابی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله سید‌محمود هاشمی شاهرودی
یادم هست شهید صدر یک‌بار از آسید‌احمد خمینی پرسید: «اگر این حرکت به نتیجه رسید و حکومتی تشکیل شد، قرار است چه کسانی آن را اداره کنند؟» آسید احمد آقا پاسخ‌هایی داد و از جمله اسم مهندس بازرگان را برد. شهید صدر گفت: «این‌ها برای خودشان تشکیلات و ساختار فکری و نظری خاصی دارند، آیا به تئوری امام معتقدند؟» غرض اینکه ایشان این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها را داشت، ولی با شنیدن خبر پیروزی انقلاب حقیقتاً و از صمیم دل خوشحال شد
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی «درباره تاریخ‌نگاری معاصر و کودتای 28 مرداد»
«درباره تاریخ‌نگاری معاصر و کودتای ۲۸ مرداد» در زمره مواردی است که راوی خاطرات، ناب‌ترین و جدی‌ترین سخنان خویش را در آن باز گفته است.
حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی
حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد مؤمن قمی به‌رغم اشتغالات علمی و غوطه‌ور شدن در مباحثات علمی، فلسفی و اخلاقی از پرداختن به مسائل سیاسی و اجتماعی نیز غافل نبود و با پیروی از حضرت امام در مبارزات مردمی نقش داشت.
۲