یادداشت «محمدرضا کائینی» پیرامون یک عکس تاریخی
یکی از روز‌های ماه رمضان سال هزار وسیصد و سی و چهار شمسی است در مسجد امام خمینی بازار (شاه سابق). حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی با کمک مردم وپلیس، سعی دارد تا از میان انبوه جمعیتی که در صحن و شبستان مسجد به انتظار او مانده‌اند، بگذرد تا سخنان خویش را آغاز کند.
مروری بر خدمات علمی و فرهنگی زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ مهدی غیاث‌الدین نجفی‌اصفهانی
اگر صاحب این قلم که خود فرزند ایشان و یکی از هزاران شاگرد او است، به خود جرئت بدهد و بخواهد معظم له را در جمله‌ای وقف نماید و بر گفته خویش نیز خداوند را شاهد بگیرد چنین می‌تواند بگوید: «پدری که من شناختم عمری مردم، جوانان و اجتماع را دعوت به خدا، دین، کتاب خدا، رسول خدا و ائمه هدی (ع) نمود و در این راه نیز جز به خدا به احدی تکیه نکرد و جز به خدا نیز امیدی نداشت»
حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات هنری و سیاسی اسفندیار قره‌باغی
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز سالروز تدفین رضاشاه
رضاخان نه تنها هیچ ارجی برای پیکر معاریف اعم از موافق و مخالف قایل نبود، که در مواردی تصمیم به هتک آشکار آن‌ها می‌گرفت. از آویختن سر بریده میرزا کوچک خان در انظار برای ارعاب دیگر مخالفان گرفته تا تصمیم به از گور در آوردن پیکر ناصرالدین شاه
رمضان انقلاب در شهر کاشان در آئینه یادداشت‌های روزانه یک مبارز
به مناسبت روز بیست و یکم ماه رمضان، طبق برنامه‌های هر ساله سیل جمعیت از کاشان به سوی آران جهت زیارت مرقد «هلال بن علی» سرازیر شد. در این روز مردم مسلمان و انقلابی «آران و بیدگل» برنامه‌های تبلیغی و انقلابی ترتیب داده بودند و بعد از ظهر جوانان رزمنده در خیابان‌های فاضل نراقی، حبیب‌موسی، گذر باباولی و چند نقطه دیگر شهر تظاهراتی برپا کردند.
حاشیه‌ای بر انتشار یادمان آیت‌الله حاج‌شیخ مجتبی بهشتی اصفهانی
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی- روایی «جای پای جلال»
روایت هنرمند از روز‌های ملتهب پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی
اغراق نیست اگر بگویم پرمخاطب‌ترین اجرای هنری عمرم را در شب اول مهر‌ماه 1359 و در مکان اجتماع نیرو‌های داوطلب برای اعزام به جبهه تجربه کردم. تصورش را بکنید که در روز حمله دشمن به خاک وطن، هزاران نفر سرود حماسی «ای ایران» را با هم بخوانند؛ حقیقتاً شورانگیز و نیروبخش بود. این وضعیت، انگیزه‌های بسیار را تقویت کرد برای دفاع از کشور
خوانشی از کارنامه سیاسی سیدحسن تقی‌زاده در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی
در دوره محمدرضا، مجلس سنا به موازات مجلس شورای ملی و جهت تضعیف آن و تمرکز قدرت بیشتر در دست شاه تشکیل می‌شود. نیمی از سناتور‌ها مستقیماً توسط شاه انتخاب می‌شدند. تقی‌زاده در چنین مجلسی، خدمات ارزنده‌ای به شاه و رژیم شاهی کرد و در مسائلی که مجلس شورای ملی با شاه همراهی نداشت یا نیاز به پشتوانه بیشتر بود نقش مهمی به عنوان رئیس مجلس سنا و سناتور انتصابی شاه به عهده داشت.
نظر و گذری بر اثر تاریخی- روایی «سرگذشت‌های ویژه از زندگی استاد شهید مطهری»
۲