بسیاری از پرونده‌های نزاع که به حوادث خونین منجر می‌شود ریشه در موضوعات بی‌اهمیت دارد. موضوعاتی مثل درگیری بر سر پارک خودرو یا چشم در چشم شدن خیلی وقت‌ها منجر به شکل‌گیری پرونده‌های قتل می‌شود. یکی از افرادی که به خاطر یک چشم در چشم شدن مرتکب قتل شده یک‌بار تا پای چوبه دار رفته است. او پس از ۱۲‌سال تحمل زندان با فروش خانه پدری‌اش موفق به جلب رضایت اولیای‌دم شده‌است.
بسیاری از پرونده‌هایی که در محاکم کیفری استان‌ها بررسی می‌شود ریشه در عدم پایبندی افراد به اخلاقیات دارد. بسیاری از مردان و زنانی که بدون پایبندی به اخلاقیات وارد رابطه‌های پنهانی می‌شوند در ادامه به اتهام قتل یا اعمال منافی عفت بازداشت و محاکمه می‌شوند. در پرونده‌ای که روز گذشته برای دومین بار در دادگاه کیفری یک استان تهران بررسی شد مرد جوانی با معرفی خودش به عنوان پزشک، دختری جوان را فریب داده و بعد از برقراری رابطه به قتل رسانده است.
زندگی‌های آرام و بدور از درگیری و کشمکش فرزندان سالم و درستی را به جامعه تحویل می‌دهند و در مقابل فرزندان خانواده‌های پر تنش و بدتر از آن فرزندان خانواده‌های طلاق آسیب‌های بیشتری را تجربه می‌کنند به طوریکه این آسیب‌ها زندگی آینده آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و گاهی از آن‌ها مجرمی می‌سازد که آسیبش گریبانگیر دیگران و حتی نزدیکان هم می‌شود. پرونده تازه‌ای که در دادسرای امور جنایی تهران روی میز بازپرس ویژه قتل گشوده شده است مربوط به پسر جوانی است که به گفته خودش فرزند طلاق است و در طول زندگی‌اش تحقیر‌های زیادی را تجربه کرده و در نهایت دست به قتل پدر بزرگش زده است.
با آغاز مسابقات فوتبال جام ملت‌ های آسیا، تبلیغات برای شرط بندی و پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال نیز افزایش داشته است، موضوعی که پلیس فتا در مورد آن هشدار داده و از شهروندان خواسته تا فریب این تبلیغات را نخورند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اشاره به آزار و اذیت دو کودک کار در کرمان توسط نیروهای شهرداری اظهار داشت: به‌عنوان مدعی‌العموم به موضوع ورود کرده و متهمان تحت تعقیب قضائی قرار گرفته‌اند.
وارد شدن به رابطه‌های دوستی تحت تأثیر نداشتن مهارت‌های زندگی و گروه‌های همسال یکی از آسیب‌هایی است که مدام دختران نوجوان را تهدید می‌کند. این دختران عمدتاً تحت تأثیر القائات دروغین پسران، وارد رابطه با آن‌ها می‌شوند، اما با از دست دادن حیثیت اجتماعی‌شان چاره‌ای جز خارج شدن از رابطه‌ای که به سیاهی رسیده ندارند. پلیس فتای تهران چند روز قبل پسری فریبکار را بازداشت کرده که با فریب دختری نوجوان در شبکه اینستاگرام به او تعرض کرده و با تهدید انتشار فیلم رابطه، اقدام به اخاذی کرده است.
پیامد‌های یک انتخاب اشتباه را گاهی نمی‌شود جبران کرد. دختران و پسران عمدتاً تحت تأثیر هیجانات ناشی از اقتضای سن دست به انتخاب‌هایی می‌زنند که پیامد‌های آن ممکن است کل زندگی‌شان را تحت‌تأثیر قرار دهد. در پرونده‌ای که روز گذشته در دادسرای امور جنایی پایتخت به جریان افتاد زن جوانی که ۱۴‌سال قبل دست به انتخابی اشتباه زده بود برای بازپرس توضیح داد که شوهر افغانش با ربودن نوزادشان به محلی نامعلوم گریخته است.
اتباع غیرمجاز افغان به راحتی وارد کشور می‌شوند، برای خودشان شغل پیدا می‌کنند یا اقدام به تشکیل باند‌های تبهکاری می‌کنند. بسیار از اعضای این باند‌ها با اموال سرقت شده یا جنایت سیاه مرتکب شده از کشور خارج می‌شوند و دست پلیس هم به آن‌ها نمی‌رسد؛ چراکه این افراد هیچ هویت مشخصی ندارند. پلیس تهران به‌تازگی اعضای یکی از این باند‌ها را که با پخش آگهی نظافت منزل وارد خانه‌های مردم شده و در فرصت مناسب دست به‌سرقت می‌زدند بازداشت کرده است.
پسر جوان وقتی متوجه شد در معامله خودرویی صاحب آن، سر او کلاه گذاشته است باهمدستی سه‌نفر از دوستانش نقشه آدم‌ربایی ۲۰‌میلیون تومانی را طراحی و اجرا کرد.
۴