محمد زاهدی اصل، استاد دانشگاه علامه طباطبایی
متأسفانه کشور ما در بحث حوادث و سوانح از کشور‌های شاگرد اول دنیاست. حوادث اعم از طبیعی و غیر‌طبیعی است که حوادث طبیعی معمولاً با درایت قابل حل است به طور مثال در حادثه زلزله اگر مثل ژاپن، خودمان را بیمه و مقاوم می‌کنیم می‌توان با آن مقابله کرد، اما در حوادث غیر‌طبیعی متأسفانه تلاشی صورت نمی‌گیرد و بار مسئولیت روی دوش مسئولان به درستی حمل نمی‌شود و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی نداریم.
یک ضرب‌المثل معروف است که می‌گوید پنیر مفت فقط در تله موش پیدا می‌شود. این تله موش، اما برای افراد کلاهبردار ثروت‌های بادآورده زیادی به همراه داشته است. آن‌ها با ترفند‌های مختلف و استفاده از تمامی امکاناتی که در اختیار دارند دست به فریبکاری می‌زنند تا به اهداف شومی که در سر دارند، برسند. در تازه‌ترین پرونده‌ای که در پلیس آگاهی تهران تشکیل شده است مدیرعامل ۲۷‌ساله یک شرکت فروش گوشی تلفن همراه آیفون به اتهام کلاهبرداری میلیاردی بازداشت شد. متهم با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی موفق شده است پول میلیاردی به جیب بزند که تحقیقات برای کشف جرائم بیشتر او در پلیس‌آگاهی تهران ادامه دارد.
آخرین جزئیات حادثه دانشگاه علوم و تحقیقات
سه تیم کارشناسی پلیس تهران، کارشناسان فنی و مکانیک خودرو روز گذشته در حالی تلاش برای بررسی علت حادثه مرگبار اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات را شروع کردند که هشت‌نفر از ۱۷‌دانشجوی زخمی شده روی تخت بیمارستان‌ها با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.
برداشت‌های غیرمجاز یکی از جرائمی است که پلیس فتا درباره افزایش وقوع آن همواره هشدار داده و شهروندان را به رعایت نکات پیشگیری از ارتکاب آن توصیه می‌کند.
یک دستگاه اتوبوس فرسوده شهری حامل دانشجویان علوم و تحقیقات در محوطه دانشگاه به عمق دره‌ای سقوط کرد و ۹‌کشته و ۲۶ زخمی برجای گذاشت. براساس آخرین گزارش وضعیت هفت نفر از مجروحان وخیم اعلام شده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از افزایش سهمیه سربازان امریه در این سازمان خبر داد.
رئیس سابق شعبه تختی بانک تجارت کرمان در حالی پای میز محاکمه رسیده است که طبق گفته نماینده دادستان به لحاظ عملیات پیچیده پولشویی امکان شناسایی اموال هدررفته که بیش از ۶۵۰۰ میلیارد تومان است، وجود ندارد
پنج مرد افغان که در تیم‌های جداگانه اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه در مناطق جنوب تهران می‌کردند بازداشت شدند.
مرد جوانی که با همدستی دوستش، تازه داماد خانواده را به خاطر بداخلاقی و فحاشی به قتل رسانده بود، روز گذشته با قبول جرمش محاکمه شد.
قرار گرفتن در یک رقابت عشقی برای رسیدن به همسر دلخواه ممکن است برای خیلی‌هایی که قصد تشکیل خانواده دارند اتفاق بیفتد، اما توسل به عمل مجرمانه برای رسیدن به هدف می‌تواند رقیب را به خواسته‌اش برساند مثل پسری که برای رسیدن به دختر پولداری رقیب خود را به گروگان گرفت، اما سرانجام گرفتار پلیس شد.
۱۰