روزنامه‌نگار سعودی قربانی رقابت منطقه‌ای سعودی‌ها شد نه انتقاد از بن‌سلمان
اغلب تحلیلگران واکنش تند و جدی مقامات ترکیه در این چندروزه به پرونده خاشقجی را بر مبنای رقابت منطقه‌ای ترکیه و قطر با عربستان تحلیل می‌کنند تا صرف مفقود شدن و قتل احتمالی یک خبرنگار منتقد به‌دست عوامل ترور آل‌سعود
سخنگوی سازمان ملل می‌گوید بیش از 22 میلیون یمنی از کل جمعیت 28 میلیون نفری این کشور، در شرایط بحرانی به سر می‌برند و یمن به محل بروز بدترین فاجعه انسانی زمین تبدیل شده است.
دولت آلمان حضور سفیر این کشور در وزارت امور خارجه ایران را به خاطر تحویل اسدالله اسدی دپیلمات ایرانی تأیید کرد.
سجاد مرادی کلارده
روابط امریکا و اروپا بعد از روی کار آمدن ترامپ در سمت ریاست جمهوری امریکا دچار بی‌ثباتی شده است به گونه‌ای که سران برخی کشور‌های اروپایی از قبیل: آلمان و فرانسه که از مهم‌ترین شرکای امریکا هستند، نسبت به افول روابط هشدار داده‌اند.
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بار دیگر یک فروند ناو جنگی ائتلاف سعودی را در سواحل این کشور هدف قرار داد. این دومین ناو سعودی است که در ماه اخیر منهدم می‌شود.
واکنش کم‌سابقه مشاور پوتین به رژیم صهیونیستی
امریکا برای اولین بار طی حدود دو دهه، یک ناوشکن در بندر اسرائیلی اشدود مستقر کرده؛ ناوشکنی که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تلویحاً آن را پیامی مقابل استقرار سامانه‌های اس 300 روسیه در سوریه خوانده است.
از انتشار کنترل شده مدارک قتل جمال خاشقجی مشخص بود که ترک‌ها از صفر تا صد جنایت سعودی‌ها در کنسولگری عربستان در آنکارا را می‌دانند و حالا آن‌ها می‌گویند صدا و تصویر کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی را دارند؛ اسنادی که انتشار آن می‌تواند عواقبی سنگین برای محمد بن‌سلمان داشته باشد.
دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به غارت آشکار کشور‌های عربی توسط رئیس‌جمهور امریکا تصریح کرد که برخی کشور‌های عربی - اسلامی، گویا به دولت امریکا جزیه پرداخت می‌کنند، اما ایران در چشم ترامپ بزرگ است.
آمریکا این روز‌ها بزرگترین شریک عربستان است. مناسبات تنگاتنگ و صمیمانه‌ی امریکا و عربستان تنها بدلیل مسئله نفت نیست، بلکه امریکا بیشترین میزان قرارد‌های تسلیحاتی را با عربستان دارد و عربستان سعودی یک خریدار خوب تسلیحات برای دولت امریکا است. حال این رویکرد دوگانه ترامپ در قبال قتل «خاشقجی» حتی خبرنگاران بی بی سی را هم متعجب کرده است.
خالد بن فرحان، شاهزاده مخالف سعودی که در آلمان زندگی می‌کند فاش کرد تطمیع مخالفان برای ملاقات با آن‌ها به منظور ناپدید کردنشان، شیوه‌ای رایج است که از سوی مقامات سعودی انجام می‌شود.
۵